Avrupa maliye bakanları vergi cenneti listesini tartışıyor

Brüksel'de toplanan Avrupa maliye bakanları vergi cenneti listesini tartışıyor.

Haber Merkezi

Avrupa maliye bakanları Brüksel’de dünyayı sarsan Paradise Papers belgelerini tartışıyor. Avrupa Komisyonu vergi cenneti ülkelere yönelik kara listenin bir an önce hükümetler tarafından onaylanmasını istiyor. Fransa maliye bakanı Bruno Le Maire ise konuya sıcak bakmayan ülkelere yaptırım uygulanmasını önerdi:

“Kurallar belirlendi ancak uygulamaya geçilmeli. Belki de daha fazla şeffaflık için kuralları sertleştirmemiz gerekiyor. Bu üye ülkeler için de geçerli. Üye ülkeler arasında daha fazla şeffaflık doğrultusunda bilgi değişimi yapıldığını biliyoruz. Ancak üye ülkeler taahhütlerini yerine getirmeli. Taahhütleri yerine getirmeyenlere yaptırım uygulanmalı.

Uzmanlar dünya çapında offshore hesaplarının yüzde sekseninin halkın yüzde 0,1’ine ait olduğunu belirtiyor. 
Paradise Papers belgelerinde çok sayıda siyasetçi ve işadamına ilişkin bilgiler yer alıyor. Belgeler Nike ve Apple gibi büyük firmaların vergiden kaçınma yöntemlerini de içeriyor.

Bruegel enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan Guntram Wolff konuyu değerlendirdi:

“Direktif iyi bir başlangıç ancak hikayenin sonu bu olmamalı. Hikayenin sadece bir parçası olmalı. Avrupa Birliği Komisyonu baskıyı artırarak veri ve bilgi paylaşımında bulundu. Bu durum tartışmalara yönelik baskının yoğunlaştırılmasına sebep olacak.”

Avrupa Birliği dünya genelinde yaklaşık 60 ülkeye reform yapma çağrısında bulundu, aksi taktirde listede bulunabileceklerini belirtti. 
Avrupa Maliye bakanları 5 Aralık tarihinde söz konusu listeyi yeniden masaya yatıracak.

 

Kaynak: Euronews