HDP'li milletvekiline 18 yıl hapis istemi

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer'in, yargılandığı davada 9 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Haber Merkezi

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer'in, yargılandığı davada 9 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer hakkında açılan davanın duruşmasına devam edildi. Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan İmam Taşçıer ve avukatları katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, 13 Eylül 2015 günü Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak basın açıklaması düzenlendiğini, sanık İmam Taşçıer'in de toplanan grup içerisinde bulunduğunu ifade ederek, Taşçıer'in gruptaki diğer kişilerle birlikte Sur ilçesine girmek istediğini belirtti.  Taşçıer'in eylemlerinin, 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve ihtara rağmen dağılmayan ve şiddet kullanan grup içerisinde bulunmak sureti ile 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek' suçlarını oluşturduğunu kaydeden savcı, 9 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Daha sonra söz hakkı verilen İmam Taşçıer, meclis çalışmaları nedeniyle duruşmalarda muaf tutulmayı talep etti. Taşçıer'in avukatı Sedat Çınar ise, savcılığın esas hakkındaki görüşüne karşı savunma hazırlamak üzere süre talep etti. Taşçıer'in duruşmalardan muaf tutulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı eksiklerin tamamlanması için ertelendi.