'Reza Zarrab hâlâ federal hapishanede'

Zarrab'ın nerede olduğunun bilinmediği yönünde iddialar basına yansımış, Türkiye Zarrab'ın durumuyla ilgili olarak ABD'den bilgi talep etmişti.

Haber Merkezi

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın, "federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğünü" açıkladı. 

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama, ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurma, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla New York'ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Zarrab'ın, "federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğü" bildirildi. ABD Federal Hapishaneler Bürosu kayıtlarında 11 Kasım'da serbest bırakıldığı bilgisinin doğru olmadığını belirten başsavcılık kaynakları, Zarrab'ın jürili yargılamanın başlayacağı 27 Kasım öncesinde, bugün yapılacak son ön duruşması olduğunu, yargılamanın da belirlenen tarihte yapılacağını kaydetti. 

İran'a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek, ABD kurumlarını kandırmak ve kara para aklamakla suçlanan Reza Zarrab'ın 90 yıla kadar hapsi isteniyor.

Zarrab'ın 27 Kasım'da başlayacak olan jürili dava öncesinde son ön duruşmaya bugün TSİ 19.00'da çıkarılması bekleniyor.

 

Kaynak: DHA/BBCTürkçe