Puigdemont hakim karşısına çıktı

Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Puigdemont ve 4 bakanın yargılanması ertelendi. Belçika Federal Savcılığı, Puigdemont ve 4 bakanın Avrupa Tutuklama Emri çerçevesinde İspanya'ya iade edilmesini talep etti.

Haber Merkezi - Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Puigdemont ve 4 bakanın yargılanması ertelendi. Belçika Federal Savcılığı, Puigdemont ve 4 bakanın Avrupa Tutuklama Emri çerçevesinde İspanya'ya iade edilmesini talep etti.

Belçika Asliye Mahkemesinde hakim karşısına çıkan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve 4 bakanın yargılanması 4 Aralık'a ertelendi.

Haklarında Avrupa Tutuklama Emri bulunan Puigdemont ve eski bakanlar Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin, Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols, Brüksel’de bulunan Belçika Asliye Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Puigdemont’un avukatı Paul Bekaert duruşma sonrasında basına, "Belçika Federal Savcılığı mahkemeden Avrupa Tutuklama Emrinin bugün uygulanmasını istedi ancak henüz karar verilmedi. Duruşma 4 Aralık'a ertelendi." açıklamasında bulundu.

BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve Belçika Başbakanı Charles Michel ise bugün İsveç'te düzenlenen Sosyal Zirve'de bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından açıklama yapan Michel, "Bu, kuvvetler ayrımına bağlı hukuki bir süreçtir. Kararı, yasal merciler verecek." ifadesini kullandı.