AB ile Macaristan arasında tansiyon yükseliyor

Avrupa Birliği Komisyonu'nun eski üyeleri Brüksel'den Macaristan'a aktarılan fonların kesilmesini talep etti

Haber Merkezi

“Macaristan’a özgürlük” sloganları atan onlarca göçmen ve Avrupa Birliği karşıtı gösterici Brüksel’de eylem yaptı. Macaristan hükümeti Avrupa Komisyonu’nun sığınmacılara yönelik kota sistemine karşı çıkan ülkelerin başında geliyor. Gaudi Nagy Tamas adlı gösterici üye ülkelere yönelik finansmanın Avrupa Birliği tarafından dayatılan politikalara bağlı olmaması gerektiğini belirtti:

“Buna benzer girişimler Avrupa Birliği yasalarına aykırı bir durum zira böyle bir düzenleme bulunmuyor. Avrupa Birliği ülkelerine yönelik finansman Avrupa Komisyonu’nun göç politikasına bağlı olmamalı.”

Avrupa Birliği Komisyonu’nun eski üyeleri Brüksel’den Macaristan’a aktarılan fonların kesilmesini talep etti. Gerekçe olarak Macaristan’ın demokratik değerlerden uzaklaşması gösterildi. Avrupa Milletvekili Elmar Brok durumu değerlendirdi:

“Bu mektup zor bir duruma işaret ediyor. Bu yüzden Avrupa Komisyonu Macaristan’a, Polonya’ya ve Romanya’ya baskı uygulamaya çalışıyor. Komisyon demokratik değerlere, hukuk devletine ve kuvvetler ayrılığı ilkesine saygı gösterilmesini istiyor. Bu ülkeler bu şartları kabul ederek Avrupa Birliği üyesi oldu. Şartlara uyulduğundan emin olmalıyız.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’e gönderilen mektupta Avrupa Birliği fonlarının Macar hükümeti için seçim kampanyası malzemesine dönüştüği belirtildi.