Demirtaş: Hani İsrail terör devletiydi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ile İsrail ve Rusya arasında yaşanan gelişmelere değinerek, "Hani mazlum Gazze halkı, hani Filistin, hani Kudüs, hani Mescidi Aksa? Bak hepsini kendi çıkarlarına satan bir anlayış olduğunu ben söylemiyor muydum?" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ile İsrail ve Rusya arasında yaşanan gelişmelere değinerek, "Hani mazlum Gazze halkı, hani Filistin, hani Kudüs, hani Mescidi Aksa? Bak hepsini kendi çıkarlarına satan bir anlayış olduğunu ben söylemiyor muydum? Bunlara bunun için oy verenlere şimdi soruyorum, kendinizi aldatılmış hissetmiyor musunuz? İsrail’le dostuz diyor, İsrail’le güçlü bir ittifak, güç birliği yaptık diyor. Daha geçen hafta sorsanız İsrail, terör devletiydi. Böyle oy topluyordu" dedi.

"İLK İŞİMİZ VALİLİKLERİ KALDIRMAK OLACAK"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman'da partisinin düzenlediği iftar programına katılarak, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Demirtaş, Batman’da her gelişinde yasaklarla karşılaştığını belirterek, iktidara geldiklerinde yapacakları ilk işlerinin valilikleri kaldırmak olduğunu söyledi. Demirtaş, "Batman’da bir kamu yönetimi anlayışı var. Zannedersiniz Batman, kendi tapulu malları. İlla Demirtaş’ı Batman’a sokmayacağım, miting yaptırmayacağım, nevruz yaptırmayacağım, iftar yaptırmayacağım. Bunların hepsi devletin halktan korktuğunun göstergesidir. Bir defa vali dediğiniz devletin memurudur. Maaşını bile siz ödüyorsunuz. Böyle gereksiz bir kurumu inşallah Allah kısmet eder de koalisyon olur veya iktidar oluruz, ilk işimiz valilikleri kaldırmak olacak. Bu gereksiz kurumdan halkı kurtaracağız inşallah" dedi.

"BATMAN YOKSULLUKTA 81'İNCİ SIRADA"

Batman’ın kalkınma konusuna da değinen Demirtaş, "Atanmış memurlar kendini Batman’ın sahibi hissedecek, her türlü saygısızlığı yapacak. Sonra da ben ‘buranın valisiyim’ diyecek. Kusura bakma Batman halkı sana saygı göstermez. Batman yoksulluk ve işsizlikte birinci. Yani 81'inci sırada. Şimdi buraya atanmış valiye sesleniyorum; benimle uğraşacağına şu yarattığınız rezalete bak. Batman halkı bu partiye canını, malını iradesini her şeyini teslim etmiş. Sen buraya saldırarak, saygı görebilir misin? Sadece burası da değil. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakanı’na, bakanına kadar hepsi halka karşı kendisine biat etmeyene karşı saygısız. İlla karşılarında önünü ilikleyen, kul köle muamelesi yapan halk görmek istiyorlar. Nerede başı dik bir halk, birey gördüler mi nefret ediyorlar. Biz de herhalde bu baskıya boyun eğmeyeceğiz. Geriye dönün bakın bakalım, Kenan Evren’in kemikleri toprak oldu" dedi.

"İSRAİL’LE ANLAŞARAK, AKP’YE OY VERENLERİ ALDATTILAR"

İsrail’le yeniden ilişkilerin düzelmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan HDP Eş Başkanı Demirtaş, AK Parti’ye oy verenlerin aldatıldığını öne sürdü. Demirtaş, "Hepimizin yüreğine korku işlesin diye gaddarca davranıyorlar. Bu one minuteçu var ya ne diyordu? İsrail terör devletidir diyordu. Ve İsrail’in mazlum Filistin halkına yaptıkları için hesabını soracağız diyordu. Aynısını zaten burada yıllardır mazlum Kürt halkına yapıyor. Bak devir döndü dolaştı nereye geldiler. Hani mazlum Gazze halkı, hani Filistin, hani Kudüs, hani Mescidi Aksa? Bak hepsini kendi çıkarlarına satan bir anlayış olduğunu ben söylemiyor muydum? Bunlara bunun için oy verenlere şimdi soruyorum, kendinizi aldatılmış hissetmiyor musunuz? İsrail’le dostuz diyor, İsrail’le güçlü bir ittifak, güç birliği yaptık diyor. Daha geçen hafta sorsanız İsrail, terör devletiydi. Böyle oy topluyordu. Gazze, Kudüs diye diye oy topluyordu. Şimdi bundan ötürü AKP’ye oy veren varsa hesap sorsun. Bizi kandırdın desinler. İsrail’in hükümetinin kasası, Türkiye’den giden paralarla dolacak. Tank modernizasyonunun en büyük payını İsrail alacak. İsrail Başbakanı çok memnun. Gazze’ye abluka kalktı mı diyor gazeteci, hayır devam ediyor diyor. Oysa Başbakan Ankara’da kalktı diyor. Yalanlarının en büyük somut belgesi bu. Abluka falan kalkmadı. Özür dilediler mi, hayır. 20 milyon dolar tazminat ödüyor. Milyarlarca kazanç sağlayacak" diye konuştu.

"HANİ RUSYA UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN YANLIŞTIR DEDİĞİMİZDE BİZİ HAİN İLAN ETTİNİZ"

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gelişmeler konusunda görüşlerini açıklayan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"AKP'nin havuz medyası, çirkin medyası ise büyük bir başarı diye sunuyor. İsrail ile iş yaparsınız yapmazsınız sizin işiniz, başka hükümetlerle de görüşürsünüz. Bizim karşı çıktığımız sizin bu iki yüzlülüğünüzdür. Kepaze politikanızdır. Dün böyle, bugün böyle davranmanızdır. Bak Rusya ile de böyle değil mi? Gerekirse yine uçağı düşürürüz, ne özrü diyordu. Böyle Kasımpaşa kabadayılığıyla diplomasi olmaz, dış ilişki olmaz. Böyle adamı rezil rüsva ederler. Hani Rusya uçağının düşürülmesi için yanlıştır dediğimizde bizi hain ilan ettiniz. Ekonomi dibe vurulacak, turizm bitecek dediğimiz için vatan hainiydik. Bakın şimdi bir mektupla Putin'den af istiyor, af. Yemin billah bunun yapmış olduğu yanlışlar var ya on yıllarca ağır bedellerle ödeyeceğiz. Hem onun hem Türkiye'nin burnundan fitil fitil getirecekler. Madem efelendin biraz dik dur yahu. Bunları niye yapıyor. İçeride Kürtleri ve muhalefeti daha fazla ezebilmek için yapıyorlar. O yüzden dışarıdaki sorunları kendince çözmeye çalışıyor. Mısır'la, Esad'la da alttan altan görüşüyorlar. Hani Rabia işareti yapıyordu ya meydanlarda. Bak şimdi Sisi ile görüşüyorlar. Ona da mektup yazacak. Suriye ile de öyle olacak. Yüzde 99 oy olacağımızı bilsek bu kadar haysiyetsiz bir politika yapmayız."

İftar programının ardından Demirtaş ve beraberindekiler esnafları ziyaret etti. (DHA)