Putin, Türkiye'ye yaptırımları kaldırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye yönelik yaptırımları iptal eden kararnameyi imzaladı. Türkiye’ye yönelik tur paketi satışları ve charter uçuşları yasağını da kapsayan yaptırımların Perşembe günü itibariyle kaldırılacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye yönelik yaptırımları iptal eden kararnameyi imzaladı. Açıklama Kremlin'in internet sitesinden duyuruldu.

Buna göre, Türkiye’ye yönelik tur paketi satışları ve charter uçuşları yasağını da kapsayan yaptırımların Perşembe günü itibariyle kaldırılmasına yönelik kararname Putin tarafından imzalandı.

Açıklamada, Türk hükümeti ile Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere dâir görüşmelerin yapılmasına, görüşmelerin sonucu doğrultusunda 28 Kasım 2015’te yürürlüğe konulan ekonomik yaptırımlarda değişikliğin değerlendirilmesine karar verildiği belirtildi.

Uçuşlar yeniden başlıyor

Rusya Ulaştırma Bakanlığı da, Türkiye'ye charter uçuşların yeniden başlatılacağını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında, charter uçuşların eski normal seyrine dönebilmesi için, Türk yetkililerin Türkiye’ye seyahat edecek Rus vatandaşların güvenliği konusunda bazı önlemlerin alınacağına dâir garanti gerektiği kaydedildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak ise, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk inşaat şirketlerine getirilen kısıtlamalara yönelik teklifin önümüzdeki iki hafta içerisinde hazırlanacağını söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev de aynı gün yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yönelik ekonomik kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını belirtmişti.

"Türkiye özür diledi"

Rusya Devlet Başkanı Putin ayrıca, Rus diplomatlarla yaptığı toplantıda Türkiye'nin düşürülen uçak nedeniyle özür dilediğini söyledi.

Ankara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektupta pilotun ailesine taziyelerin sunulduğunu belirtip, "Kusura bakmasınlar' ifadesinin kullanıldığını açıklamıştı.

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov da iki ülke ilişkilerinin 'tamamen düzelmesi için Moskova'nın Ankara'dan tamzinat beklediğini' söyledi. Interfax'ın haberine göre  Karlov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubuna atıfta bulunarak "İlki gerçekleşti. Şimdi sıra ikinci ve üçüncüde" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektupta, "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum" ifadesine yer verildiği bilgisini aktarmıştı.

27 Haziran'daki bu açıklamanın ardından, aynı gün konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım" demişti.

Türkiye, 24 Kasım’da hava sahasını "5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen" ihlâl eden Rus savaş uçağını, Suriye sınırında düşürmüştü. Bu durum Ankara ve Moskova arasında krize neden olmuştu. Moskova yönetimi uçağın Suriye üzerinde düşürüldüğünü ve Türkiye’ye hiçbir tehdit teşkil etmediğini söylerken, ABD ve sivil gözlemciler Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğini doğrulamıştı.