Urfa ‘Borani’si tescillendi

Önemli gastronomi kentlerinden olan Urfa'da, kış aylarının vazgeçilmez yemeği olan "borani", coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Haber Merkezi - Türkiye'nin önemli gastronomi kentlerinden Urfa'da, kış aylarının vazgeçilmez yemeği olan "borani" Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendi.

"Halil İbrahim sofrası ve bereketi" ile özdeşleşen Urfa, damak tadını önemseyenlerin hem gözüne hem de midesine hitap ediyor.

Birbirinden lezzetli yemekleri ve zengin mutfağıyla bilinen tarihi kentte kış aylarında konuklara ikram edilen boraninin, kuşbaşı et, pazı, nohut ve soya fasulyesi pişirildikten sonra yağda kızartılan bulgur köftesi ilave edilerek sarımsaklı yoğurtla sunumu yapılıyor.

Kendisine özgü mutfağıyla öne çıkan kentte, hünerli ellerde şekillenen lezzetler, yeni nesillere geleneksel yöntemlerin yanı sıra patentli olarak da aktarılmak isteniyor.

ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, kent ile özdeşlemiş bazı yemek, tatlı ve ürünleri tescil ettirmek için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Boraninin Urfa'ya özgü önemli bir yemek olduğunu aktaran Demirkol, "Urfa Türkiye'de yemek kültürüyle öne çıkan kentlerimizden birisi. Urfa'ya ait sayamayacağımız kadar yemek çeşidimiz var. Bunlardan borani de Urfalıların severek tükettiği en özel yemeklerden birisi. Yemek ve ürünlerimizi tescil ettirerek, gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.