“Türkiye ve İran ile ilişkilerimiz düzelecek, daha iyi olacak”

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ve İran ile ilişkiler ve Bağdat hükümetiyle yaptıkları görüşmeler ile Kürdistan’daki son gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ve İran ile ilişkiler ve Bağdat hükümetiyle yaptıkları görüşmeler ile Kürdistan’daki son gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Neçirvan Barzani’nin sözlerinden öne çıkan bazı bölümler şunlar:

“Bağdat ile görüşmelerin sonuç vermesini ümit ediyoruz"

Irak ile Kürdistan hükümeti havaalanı ve sınır kapılarının ortak idaresi konusunda anlaşmaya yakınlaşmıştır"

"Irak Anayasası çerçevesinde iki hükümet arasındaki sorunların çözümü için başlayan gelişmeler olumlu."

"Yekgirtû’nun hükümetten çekilme kararı yerinde bir karar değildi. Kürt birliği açısından olumsuz bir karardı"

"Almanya ve Fransa ile Bağdat-Erbil arasındaki diyalog konusunda görüşmelerimiz var. DAVOS zirvesinde birçok ülke ile görüşmelerimiz olacak"

"Türkiye ve İran ile ilişkilerimiz her geçen gün iyiye gidiyor. Daha iyi olacağına inanıyoruz. Türkiye ve İran ile ilişkilerin düzelmesi için çabalıyoruz."

"Bağdat ile Erbil arasındaki diyaloğun başlaması yönünde ortaya çıkan her türlü inisiyatifi olumlu görüyoruz. Ancak Türkiye’nin arabuluculuk yapacağına dair bize resmi olarak yansıyan bir şey yok.”

”Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmeler birkaç konu üzerinde başlamıştır. Her iki taraftanda birkaç komisyon oluşturulmuştur. İki hükümet arasında başlayan bu görüşmeleri Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların anayasa çerçevesinde çözüme kavuşturulması ve ilişkilerin normale dönmesi için iyi bir başlangıç olarak görüyoruz.Bu görüşmede ayrıca havalimanları ve içişleri bakanlığı ile bağlantılı bazı sorunlar ele alınmıştır"

"Bakanlar Kurulu olarak bu görüşmeleri olumlu buluyoruz. Daha önce Kürdistan eğitim ve sağlık bakanlıkları çalışan listelerini Bağdat’ta göndermiştik ve bugün de Bağdat’ta bu konuya ilişkin heyetler arası görüşmeler var”

”Elimizdeki verilere göre memur maaşlarının verilmesine devam edilecek. Sorunların çözümüne yönelik yapılacak her çabayı da destekliyoruz”