"IŞİD 2016’da yüzde 12 küçüldü"

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS’ye göre, IŞİD 2016’da Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprakların yüzde 12’sini kaybetti.

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS’ye göre, IŞİD 2016’da Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprakların yüzde 12’sini kaybetti.

IŞİD’le (Irak Şam İslam Devleti) ilgili rapor hazırlayan İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS, örgütün 2016’da Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprakların yüzde 12’sini kaybettiğini duyurdu.

Raporda 2015’te IŞİD’in kontrol ettiği 78 bin kilometrekare toprağın yüzde 14 oranında azaldığı belirtildi. “2016’nın ilk 6 ayında da örgütün kontrol ettiği alan yüzde 12 oranında azaldı. 4 Temmuz 2016 itibarıyla İslam Devleti Irak ve Suriye’de yaklaşık 68 bin 300 kilometrekareyi kontrol ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Gelir de azaldı

Rapora göre, örgütün 2015 ortasında 80 milyon dolar olan aylık geliri de, 2016 martında 56 milyon dolara düştü. IHS’nin analiz uzmanlarından Ludovico Carlino, örgütün gelirlerinin de Mart’tan bu yana  yüzde 35 daha azaldığını tahmin ettiklerini söyledi.

IŞİD, Suriye’de muhalifler, Rusya’nın desteklediği rejim güçleri ve PKK'nın Suriye kolu PYD'nin başını çektiği, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'yle savaşıyor. Örgüt Irak’ta ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, güvenlik güçleri ve Şii milislerle çatışma halinde.

Suriye Demokratik Güçleri Suriye’nin kuzeyinde IŞİD kontrolündeki Mumbuc’u yaklaşık bir aydır kuşatma altında tutuyor.

Örgüt, Mart ayında Suriye’deki antik Palmira kentinin, Haziran ayında da Irak’ın Felluce kentinin kontrolünü kaybetmişti.

Mayıs ayında yapılan Pentagon açıklamasına göre, örgüt Irak’taki topraklarının yüzde 45’ini, Suriye’deki topraklarının ise yaklaşık yüzde 16 ila 20’sini kaybetti.