Suriye'deki gerilimin ardından İsrail ve İran'dan sert açıklamalar

İsrail'in Suriye topraklarına bir İHA düşürdüğünü açıklaması ve İsrail'e ait bir F-16'nın Suriye hava savunma sistemleri tarafından düşürülmesinin ardından iki ülkeden karşılıklı sert açıklamalar geldi.

Haber Merkezi

İsrail'in Suriye topraklarına bir İHA düşürdüğünü açıklaması ve İsrail'e ait bir F-16'nın Suriye hava savunma sistemleri tarafından düşürülmesinin ardından iki ülkeden karşılıklı sert açıklamalar geldi.

İSRAİL: SURİYE'DEKİ İRAN İHA’LARI “ATEŞLE OYNUYOR”

İsrail ordu sözcüsü İran’ın insansız hava araçları (İHA) İsrail hava sahasına girerek “ateşle oynadığını” ve büyük bedel ödeyeceğini söyledi.

İsrail ordu sözcüsü Albay Jonathan Conricus yaptığı açıklamada, İsrail’in vurarak düşürdüğü insansız hava aracının “askeri bir misyon için gönderildiğini ve İran askeri güçleri tarafından yönetildiğini” söyledi.
Albay Conricus açıklamasında, "Bir savaş hilekopterimiz, Suriye'den havalanan bir İran insansız hava aracını (İHA) düşürdü" dedi.
Conricus buna tepki olarak Suriye’deki insansız hava aracının gönderildiği "İran hava üssünü yok ettiklerini" söyledi.
Conricus’un açıklamalarına göre bu üsse yapılan saldırı dışında dört İran hedefi ve sekiz Suriye hedefi daha vuruldu. Bir İsrail jeti ise Suriyeli füze savar ateşiyle vurularak düşürüldü. Bu gelişme, "İsrail’in Suriye krizi boyunca bölgedeki çatışmalara en çok katıldığı olay" diye nitelendirildi.

İRAN'DAN AÇIKLAMA

İran merkezli Tasnim haber ajansının son dakika haberine göre, Devrim Muhafızları adına açıklamada bulunan Hüseyin Selami, İsrail’i “yalancı” olarak niteleyerek “yaptıkları hiçbir açıklamaya güvenmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Selami öte yandan, İran’ın bölgede bulunan tüm ABD üslerini vurabilecek durumda olduğunu söyledi.

Bu sabah İsrail'in Suriye'yi bombaladığı haberinin ardından İran'a ait bir İHA'nın düşürüldüğü duyuruldu. Ardından Esad rejimi güçlerinin İsrail'e ait bir F-16'yı vurduğu, uçağın İsrail'in kuzeyine düştüğü ve pilotun ağır yaralı olduğu aktarıldı. İsrail yönetimi kısa süre sonra bir F-16 daha kaldırarak Suriye'de Esed rejimi ve İran üslerini vurduğunu duyurdu.