Irak, Ankara-Şam için devrede

Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye yakın bir kaynak, Abadi’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a gönderdiği mektubun içeriğini açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye yakın bir kaynak, Abadi’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a gönderdiği mektubun içeriğini açıkladı.

Suriye ve Türkiye arasındaki ‘buzların erimesi’ için çaba gösterdiği, bu çerçevede Suriye lideri Esad’a da mesaj gönderdiği öğrenildi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Fayad, Suriyeli yetkililerle Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu da görüştü.

Falih Fayad’ın Şam ziyareti ile ilgili açıklamada bulunan Irak Meclisi’ndeki Kanun Devleti İttifakı milletvekillerinden Casim Muhammed Cafer, Fayad’ın dün gerçekleşen Şam ziyaretinde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’den Suriye Cumhurbaşkanına iki mesaj götürdüğünü söyledi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Fayad’ın Başbakan Haydar Abadi’den Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bir mektup götürdüğünü belirten Casim Muhammed Cafer, mektuptaki birinci konunun Musul’a yapılacak askeri operasyon olduğunu söyledi.

Habere göre Musul’un IŞİD’den temizlenmesi için yapılacak operasyonun Rakka ile bağlantısına değinilen mektupta operasyonun zamanlaması ve bu kentlerin kontrolü konusunda iki taraf arasındaki koordinasyonun önemine dikkat çekildi.

Casim Muhammed Cafer’in açıklamasına göre mektuptaki ikinci konu Türkiye’nin Irak ve Suriye ile ilişkilerini normalleştirme konusundaki önerisiydi. Falih Fayad, Esad’la yaptığı görüşmede Bağdat’ın Ankara ile Şam arasındaki buzların erimesine katkıda bulunmak için çaba gösterdiğini söyledi.