Bextiyar: Kimse Barzani’ye karşıyım demedi

YNK Politbüro Üyesi Mela Bextiyar, Kürdistan’daki siyasi tarafların Mesut Barzani’yi başkan olarak kabul etmediklerine dair bir söylemde bulunmadıklarını söyledi.

YNK Denetleme Kurulu Başkanı Mela Bextiyar, Kürdistan’daki siyasi tarafların Mesut Barzani’yi başkan olarak kabul etmediklerine dair bir söylemde bulunmadıklarını söyledi.

Süleymaniye’de 13 Haziran’da düzenlenen “Mevcut durumun yarattığı tehlikeler: uzlaşı mı kargaşa mı?” konu başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan YNK’li Mela Bextiyar, Kürdistan’daki hiçbir siyasi kesimin, Barzani’nin Başkan olarak kalmasına itiraz etmediğini öne sürdü.

“Tek bir parti, Goran dahil, biz dahil, Komel Yekgirtû dahil tek bir parti bile ‘Mesut Barzani’ye rıza göstermiyoruz.’ demedi.” ifadesini kullanan Bextiyar, bölgenin ortaklarını endişeye sevk eden gelişmelere açıklık getirdi ve bölgedeki komplo ve senaryoların Kürtlerin çıkarlarına hizmet etmediğini söyledi.   

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ile ilgili bir soruya cevap veren Mela Bextiyar, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile başkanlık süresinin uzatılması konusunda anlaştığını belirtti.

Bextiyar, “Madem hiç biriniz Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na aday değil ve hiç kimse Mesut Barzani’nin başkanlığına karşı değil, öyleyse sorun ne? Neden bu sorunun çözülmesine izin verilmiyor?” dedi.

Kimse inkar etmedi

Mela Bextiyar’ın bu sözlerine karşılık hiç kimseden aksini belirtecek bir açıklama gelmedi. Belki de bu sessizlik söylenenin doğru olduğu kanaatini güçlendiriyordur.

Kürdistan Komünist Partisi yetkilisi de K24’de yaptığı açıklamada hiçbir siyasi kesimin Barzani karşıtlığı yaptığına şahit olmadığını ancak Başkanlık sistemine ilişkin itirazların olduğunu ifade etti.

K24’e konuşan Kürdistan Emekçi Partisi Yetkilisi ise “Madem böyle bir itiraz var 8. Kabine kurulmadan önce bahsedilmeliydi. Anayasa ve Başkanlık hususlarındaki bütün itirazlar, o sürede dile getirilmeliydi ve bu konular üzerinde kesin uzlaşıya varılmalıydı. Yani sadece makamların nasıl paylaşılacağı ele alınmamalıydı.” dedi.