Doğu Guta’da son bir haftada 121’i çocuk 500 sivil öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) elde edilen bilgilere göre rejim güçlerinin geçen pazar gününden beri kuşatma altındaki Doğu Guta’ya düzenlediği saldırılarda aralarında 121 çocuğun da olduğu 500 sivil öldü.

Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) elde edilen bilgilere göre rejim güçlerinin geçen pazar gününden beri kuşatma altındaki Doğu Guta’ya düzenlediği saldırılarda aralarında 121 çocuğun da olduğu 500 sivil öldü.

Gözlemevi, öğleden sonra yaptığı açıklamada toplamda 492 sivilin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Ancak 3 sivilin daha öldürüldüğü ve enkaz altından 5 cesedin daha çıkmasının ardından sayının arttığını duyurdu. Enkazın altından çıkarılan cesetlerin dört gün önce Ayn Terma kasabasında ölen bir anne ve 4 çocuğuna ait olduğu kaydedildi.

Kuşatma altındaki Doğu Guta, Suriye ve Rusya uçakları tarafından aralıksız yedi gündür saldırılara maruz kalıyor. SOHR’un verdiği bilgilere göre dün geceden beri en az 21 sivil ölürken söz konusu saldırılar nüfusun yoğun olduğu yerlerde yangınlara da neden oldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya ile yapılan zorlu müzakereler sonrasında herhangi bir sonuca varılamaması üzerine Suriye’de 30 gün ateşkes ilan edilmesi için yapılacak oylamayı ertelemişti. Ertelemenin ardından saldırılar devam etti.

SOHR’un verdiği bilgilere göre Suriye ve Rusya savaş uçakları, gece yarısından sonra Guta’nın birçok bölgesine yanıcı maddeler kullanarak saldırılar gerçekleştirdi. Nüfusun yoğun olduğu Hamuriye, Arbin ve Sakba bölgelerine yapılan saldırılar yangına neden oldu.

Rusya, Doğu Guta’daki askeri saldırılara karıştığını ise reddetti. Ancak Washington ve insan hakları grupları Moskova’yı bombardımanlara katılmakla suçladı. SOHR da Rus uçaklarının bölgeye baskın yaptığını doğruladı.

Doğu Guta bölgesi geçen pazar gününden beri rejim güçleri tarafından saldırılara ve bombardımana maruz kalıyor. SOHR’un verdiği bilgilere göre söz konusu saldırılarda 474 sivil öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

BMGK dün Suriye’de 30 gün süreyle ateşkes ilan edilmesi için yapılacak oylamayı TSİ 20.00’a ertelerken gerçekleştirilen saldırılarda 17’si çocuk olmak üzere 41 sivil daha öldü.

Konsey, 9 Şubat’tan bu yana insani ateşkes kararı taslağı üzerine istişarelerde bulunuyor. Müzakerelerde, ateşkes başlama tarihini belirleyen karar metni konusunda önemli sorunlar yaşanıyor.

İsveç’in BM Daimi Elçisi Olof Skoog, Konsey’in kapalı oturumundan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Boşlukları tam olarak dolduramadık” dedi.

ABD’nin BM Daimî Temsilcisi Nikki Haley de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ateşkesle ilgili olarak insani yardımların Suriye’ye girmesine izin verecek oylamayı durdurması akıl almaz bir durum. BMGK karar taslağını onaylayana kadar kaç kişi ölecek? Bu gece bunu sonlandıralım. Suriye halkı daha fazla bekleyemez” ifadelerini kullandı.

Müzakereler, Rusya’nın Esad’a karşı savaşan silahlı grupların ateşkesin gereği gibi davranmasını talep etmesi nedeniyle durdu.

Karar tasarısı çeşitli alanlarda, özellikle de Doğu Guta’da tüm kuşatmaların kaldırılmasını öngörüyor. Tüm taraflardan sivillerin hayatta kalmak için gerekli yiyecek ve ilaçlardan yoksun bırakmayı durdurmalarını talep ediyor.

Taslak karar, başlangıçta ateşkesin kabulünden 72 saat sonra yürürlüğe girmesi koşuluyla kabule sunulacaktı. Fakat şu an bu konu da tartışmaya neden oluyor.

Rusya şu ana kadar Suriye konusunda müttefiki Şam’ı hedef alan 11 kararı veto etti. Moskova kasım ayında da Suriye’de BM tarafından yürütülen kimyasal silah saldırılarına yönelik soruşturmayı sona erdirmek için veto hakkını kullanılmıştı.