“Roj Kuvvetleri”…Hedef 10 bin

Rojava peşmergelerinden oluşturulan “Roj Kuvvetleri”, 350 kişilik 11. eğitim devresini tamamladı.

Rojava peşmergelerinden oluşturulan “Roj Kuvvetleri”nin 350 kişilik 11. eğitim devresini tamamlandı. Kürdistan Bölgesi Zereveni Özel Birlikleri bünyesinde askeri eğitime tabi tutulan Rojava peşmergelerinin sayısı 5 bini geçti.

K24’e konuşan Zereveni Özel Birlikleri Komutanı Aziz Weysi, Eğitim ve tatbikatlara tabi tutulan Rojavalı peşmergelerin, zamanı geldiğinde Rojava’ya gidip vatanlarını savunacaklarını bildirdi ve gerek halkın güvenliği gerekse vatan topraklarının korunması hususlarında Roj Kuvvetlerinden faydalanabileceğini kaydetti.  Weysi, Rojavalı peşmerge sayısını 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Rojava peşmergeleri, çok sıkı ve zorlu üç aylık bir eğitim sürecinden geçtikten sonra cephelerde her türlü zor koşullarda savaşmak için hazır bekliyorlar. Peşmergeler, ağır silah eğitimi yanında, savunma ve dövüş alanlarında da eğitime tabii tutuluyor.

K24 mikrofonuna konuşan Rojava peşmergeleri, savaşa hazır olduklarını ve Rojava’ya gidip vatanlarını savunmak istediklerini illeti.

Roj Kuvvetleri,  Kürdistan Bölgesi’ndeki IŞİD’e karşı mücadele verilen savaş cephelerinde üstün bir performans sergileyerek teröristlere ağır darbeler vurdu ve şu ana kadar girdikleri çatışmalarda 36 şehit verdi.  Bundan dolayı 350 Rojavalı peşmergenin eğitim gördüğü 11. devreye “Roj Şehitleri” ismi verildi.