“Türkiye, Batı’dan kopmaz ama Rusya ile daha da yakınlaşır”

Türkiye’deki darbe girişimini K24’e değerlendiren gazeteci-yazar Avni Özgürel, darbenin doğrudan CIA tarafından planlandığını savunarak önümüzdeki dönemde Ankara-Washington ilişkilerinin daha da gerilebileceğini belirtti.

Türkiye’deki darbe girişimini K24’e değerlendiren gazeteci-yazar Avni Özgürel, darbenin doğrudan CIA tarafından planlandığını savunarak önümüzdeki dönemde Ankara-Washington ilişkilerinin daha da gerilebileceğini belirtti. Türkiye’nin Rusya ile daha fazla yakınlaşacağını belirten Özgürel, bunun hem Suriye hem de Irak ve Kürdistan’a yansımaları olacağını dile getirdi.

Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında Ankara-Washington ilişkileri giderek geriliyor. Darbe girişiminin başındaki isim olduğu belirtilen Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in bu ülkede bulunması, ABD’den darbe girişimine karşı net mesajların gelmemesi nedeniyle Türkiye’de geniş bir kesim darbenin arkasında Washington olduğunu dillendiriyor.

“Darbe girişiminin arkasında ABD var”

K24’de değerlendirmelerde bulunan Avni Özgürel bu konuda şunları söyledi:  “ABD, Türkiye’de sözünden çıkmayan bir yönetim istiyor. Erdoğan böyle bir lider değil. O nedenle ABD uzun zamandır Erdoğan’dan rahatsız. Kimse darbeyi ben yaptım demez, böyle bir belge tutmaz. Ama bütün göstergeler bu darbe girişimin CIA tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Fethullah Gülen sadece bir figüran.”

"Suriye'de yeni bir çözüm başlayabilir"

Özgürel’e göre, PYD’ye verdiği destek nedeniyle zaten gergin olan Ankara-Washington ilişkileri bu aşamadan sonra daha da gerilecek: “Buna şüphe yok. Ancak Türkiye ABD ile, Avrupa Birliği ile yani Batı dünyası ile ilişkilerini tamamen koparmaz. Ancak darbe girişimine karşı Moskova’dan gelen güçlü destek Türkiye ile Rusya’yı daha da yakınlaştıracaktır. Hatta iki ülke ilişkileri eskisinden de daha ileriye gidecektir.”

Ankara-Moskova yakınlaşmasının bölgede ciddi yansımaları olacağını vurgulayan Özgürel, “Türkiye, Suriye konusunda ABD’den bağımsız Rusya ile işbirliği içinde yeni bir açılıma gidecektir. Muhtemelen Baas rejimi içinde Esad dışında birileriyle ilişkiye geçilerek Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözüm yoluna gidilecektir, bunun emareleri var” dedi.

"Türkiye Barzani'ye yok demez"

Türkiye’nin, Irak ve Kürdistan konusunda da bazı adımlar atabileceğini belirten Avni Özgürel, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki bir ay içinde konularında istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’den bir heyeti Erbil’e gönderebileceğini ya da sayın Mesud Barzani’yi Türkiye’ye davet edeceğini sanıyorum. Bu görüşmelerde Irak’ın geleceği ve Kürdistan’ın bağımsızlığı dahil tüm konuların masaya yatırılacağını düşünüyorum. Sayın Erdoğan ile Sayın Barzani arasında güçlü bir güven ilişkisi var. Türkiye, Barzani’nin istediği bir şeye yok demez.”

"Yeni bir çözüm süreci başlayabilir"

Özgürel, darbe girişi sonrası oluşan atmosferin Kürt sorununun çözümü, PKK meselesi ve çözüm süreci konularında da yeni bir sürecin başlamasına vesile olabileceğini, darbe bildirisine HDP’nin imza atması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’teki dört parti yöneticileriyle de görüşmekten memnuniyet duyacağını açıklamasının bu maksada yönelik olduğunu söyledi.

K24 - İSTANBUL