Barzani: Peşmerge kanının bir tek damlası…

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, 23 Temmuz Cumartesi günü ABD Irak Büyükelçi Yardımcısı Jhonathan Cohen başkanlığındaki ABD’li heyeti Selahattin’deki başkanlık makamında kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, 23 Temmuz Cumartesi günü ABD Irak Büyükelçi Yardımcısı Jhonathan Cohen başkanlığındaki ABD’li heyeti Selahattin’deki başkanlık makamında kabul etti.

Başkan Barzani, ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı kurulan Küresel Koalisyonuna dahil ülkelerin Washington’da bir araya geldiği toplantıya peşmerge yetkililerinin çağırılmaması ve Irak hükümeti ile koalisyon yönetiminin bu konudaki ihmalkarlığından ötürü tereddütlerini dile getirdi.

Görüşmede, bölgede gelişen siyasi olaylar, Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın güvenliğini tehdit eden unsurlar ve bunlarla mücadelesi, Musul’un IŞİD militanlarından arındırılması operasyonunun ayrıntıları ve Küresel Koalisyon ülkelerinin Washington’da düzenlediği IŞİD ile mücadele zirvesinde alınan kararlar ele alındı.

Başkan Barzani, Irak hükümetinin yanlış muamelesi ve koalisyon yönetimin ihmalkarlığından ötürü peşmerge yetkililerinin Washinton’daki IŞİD zirvesine çağırılmamasını eleştirerek tereddütlerini dile getirdi.

Peşmergenin, IŞİD teröristleriyle mücadelede öncü güç olduğunu kaydeden Barzani, IŞİD ile mücadelenin sürdürüldüğü iki yıllık süreçte Kürdistan peşmerge gücünün, vatan topraklarını ve halkının çıkarlarını korumak, değerlerini savunmak adına kahramanca savaşarak canlarından olduğunu ve teröristlere ağır darbeler vurduğunu üstelik bunu yaparken de hiçbir kesim tarafından maddi destek almadığını sözlerine ekledi.

Başkan Barzani, “Peşmerge, onlarca yıldır haklı bir davanın mücadelesini vererek vatanını korumak adına savaşıyor. Kanının bir tek damlasının kıymeti hiçbir şey ile ölçülemez.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi vaziyete de dikkati çeken Barzani, Kürdistan halkının her şeyin bilincinde olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’ndeki partilerin, siyasi çekişler dışında Kürdistan halkının çıkarları ve stratejik hedefleri etrafında yek tutum içinde olduğunu vurguladı.