SOHR: TSK, Afrinlilerin kente dönüşüne izin vermiyor

SOHR, çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen Afrinlilerin evlerine dönmelerine, TSK güçlerinin engel olduğunu duyurdu.

Haber Merkezi

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), son 24 saat içinde TSK'nın kontrolündeki denetim noktalarından şehre geri dönmek isteyen binlerce Afrinlinin şehre alınmayıp "geldikleri yerlere geri dönmeleri" istendiğini açıkladı.

SOHR'ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, son 24 saat içinde savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Afrinlilerin şehre geri dönmesine TSK engel oldu.

SOHR haberinde Afrinlilerin yaşadıkları yerlere geri dönmesine TSK ve rejime bağlı silahlı güçlerin engel olduğu belirtildi.

TSK'nın kontrol ettiği geçiş noktasına ulaşan ilk gruplara geldikleri yerlere geri dönmeleri söylendiğinin belirtildiği SOHR açıklamasında, binlerce kişinin yaşadıkları yerlere erişemediğine dikkat çekildi.

SOHR açıklamasına göre 2 ay devam eden Afrin operasyonu nedeniyle 300 bin kişi Afrin'den dağlık kırsal bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Afrin'den ayrılan kişiler Suriye'nin Halep şehrinin kuzey kesimlerine gitti.

SOHR, Halep şehrinde binlerce Afrinlinin bulunduğunu belirtti. İnsani durumun her geçen gün daha da kötü hale geldiğine dikkat çekilen açıklamada, binlerce kişinin Afrin ve Halep'te temel gıda, acil ilaç ve barınmaya ihtiyaç duyduğu belirtildi. 

"300 BİN KİŞİ HALEP'E YIĞILDI"

Afrin ve çevre yerleşim yerlerinden göç etmek zorunda kalan 300 bin kişinin Halep ve yakınlarındaki yerleşim yerlerine yığıldığına dikkat çekilen açıklamada, Halep’in 'Nubl ve Al Zahraa' bölgesinde Afrinlilerin çoğunlukla bulunduğu ancak buralarda ev kiralarının çok pahalanması nedeniyle ev bulunamadığına dikkat çekildi. 

"HALEP'E GEÇMEK İSTEYEN HER KİŞİ İÇİN BİN DOLAR İSTENİYOR"

Afrin’den Halep'e gitmek zorunda kalan kişilerin yaşadığı bir diğer zorluğu yerel kaynaklardan aldıkları güvenilir bilgilere dayandırarak veren SOHR, rejim güçlerinin kontrolünde olan denetim noktalarından geçmek isteyen kişilerden rejim güçlerinin geçiş ücreti aldıklarını iddia etti. Buna göre rejim güçleri Halep'e geçmek isteyen her kişiden bin dolar para istendiği belirtildi.  Parası olmayan kişilerin farklı yollardan Halep'e ulaşmaya çalıştığı belirtilen açıklamada,  Afrin'den gelen kişiler ile hali hazırda zorlu olan koşulların daha da zorlu hala geldiğine dikkat çekildi. 

"YARDIM MALZEMELERİ HALKA DAĞITILMIYOR TÜCCARLARA SATILIYOR"

SOHR bölgede yaşanan insani dramlara da dikkat çekti. Afrin halkına ait eşyaların evlerin ve işyerlerinin rejime bağlı silahlı güçler tarafından yağmalandığı belirtilen haberde, insani yardımın da insanlara dağıtılmadığı belirtildi. SOHR, yardım malzemelerinin tüccar ve dükkan sahiplerine yüksek fiyattan satıldığı, insanların yardım malzemelerini almak için iki kat ücret ödemeye zorlandığı iddia edildi.

Afrin'e dönmek isteyen halkın güvenli bir şekilde evlerine dönmesine BM garantör olması gerektiği belirtilen haberde, Afrin’e geçmek isteyen halkın TSK güçleri tarafından tutuklandıkları da iddia edildi.

SOHR, Türkiye ve Rusya arasında yapılan yeni anlaşma kapsamında bölgenin demografik yapısının değiştirilmek istendiğine dikkat çekildi. Haberde bu anlaşma kapsamında Afrinlilerin yerlerine geri dönmesi engellenerek yerlerine farklı bölgelerden insanların yerleştirileceği ifade edildi.

Kaynak: Arti Gerçek