Önce NATO toplantısı, ardından Ortadoğu ziyareti

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo'nun yemin töreninin hemem ardından Brüksel'deki NATO toplantısına katılacağı, hafta sonu ise Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail'i ziyaret edeceğini açıklandı.

Haber Merkezi

Kongre’den onay alması ardından Mike Pompeo'nun, yemin töreninden hemen sonra, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı olarak Brüksel'de gerçekleştirilecek NATO toplantısına katılacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yaptığı yazılı açıklamada, Pompeo’nun hafta sonu ise Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail'i ziyaret edeceğini bildirdi.

Açıklamada Mike Pompeo’nun, 26-27 Nisan'da Brüksel'e giderek NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve NATO ülkeleri dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceği belirtildi.

Yeni Dışişleri Bakanı Pompeo’nun daha sonra Ortadoğu'yu ziyaret edeceğinin ifade edildiği açıklamada Pompeo’nun Suudi Arabistanlı, Ürdünlü ve İsrailli liderlerle görüşerek kritik bölgesel konuları ve ikili ilişkileri ele alacağı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rex Tillerson'ın yerine aday gösterdiği Pompeo, Senato'da dün yapılan oylamada 57'ye karşı 42 oyla ABD'nin 70. Dışişleri Bakanı olmuştu.