DSM'den BM'ye Afrin çağrısı

kurdistan24.net

Haber Merkezi

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Afrin’e heyet göndermesi için Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulundu.

DSM Eş Başkanı İlham Ahmed, Kamışlo’da düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye, Rusya’nın da onayıyla Suriye’de çözümün konuşulduğu bir dönemde Afrin’e yönelik saldırıları başlattı” dedi.

Afrin’e yönelik saldırılarla bölge halklarının kültür ve tarihini yok etmenin amaçladığını belirten Ahmed, Türkiye’nin bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Afrin halkının mal ve mülklerinin talan edildiğini kaydeden Ahmed, Şu ana kadar 4 bin ailenin Afrin’e yerleştirildiğini söyleyen Ahmed, “Türkiye Afrin’de uluslararası hukuk kurallarını çiğnediği gibi insanlık suçu da işlemektedir. Afrin’deki okullarda Türkçe eğitim verilmeye başlandı. Yabancı kişilerden oluşan bir mecliste kurdu. Uluslararası toplum ise kentteki tüm bu uygulamalar karşısında sessizliğini sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

200 bini aşkın Afrinli Şehba Kantonu’na yerleştiği bilgisini paylaşan Ahmed, “Afrin’deki 60 bin öğrenci eğitim haklarından mahrum kaldı. Birçok Afrinli de göç yollarında hayatını kaybetti. Yaşananlardan BM de sorumludur.

Uluslararası kamuoyuna da bölgedeki insanlık dışı uygulamalara karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Uluslararası güçler gözetiminde sivillerin evlerine dönebilmesi için çalışmalar yürütülmelidir.” diye konuştu.

DSM Yasama Komisyonu Üyesi Şamun Gewriyê K24’e yaptığı açıklamada, Afrin’de güvenilir sivil toplum kuruluşlarının insan hakları ihlallerini belgelediklerini ve bunları toplayıp uluslararası kuruluşlara teslim edeceklerini söylemişti.