K24 ÖZEL - Vlog’da Kürt izi…

kurdistan24.net

 

Milyonlarca insana kısa bir sürede ulaşmayı sağlayan Vloglarda artık Kürtçe’nin izlerine de rastlanıyor. Sanal dünyada kendilerini anadillerinde ifade eden Vloggerlar, “nasıl yapılır?” videoları çekerek Kürtçe’nin sosyal medyada var olmasını sağlıyor.

Yaklaşık 3 aydır Youtube’da yemek videosu yayınlayan Siirt nüfusuna kayıtlı 40 yaşındaki Gulê Can Ronahî, çeşitli yemeklerin nasıl yapılacağını Kürtçe anlatıyor.

Kurdistan24’e konuşan Gulê Can Ronahî, “Bu işi zaman öldürmek amacıyla değil, Kürtçe’ye katkı sunmak amacıyla üstlendim” dedi.

Ronahî, insanların sadece yemek alanında değil, yaşama dair tüm konularda “nasıl yapılır?” videolarını Kürtçe çekebileceğini ifade etti.

Videolarında günlük ve eğlenceli bir dil kullanan Ronahî’nin aynı zamanda 20, 16, 12 yaşlarında üç kızı var. Büyük kızının engelli olduğunu belirten Ronahî’nin tüm videolarını 16 yaşındaki kızı çekiyor.

 

Başlangıç için yapımı kolay yemekleri anlatmayı tercih ettiğini belirten Gulê Can Ronahî’nin yemek yapmaktan aldığı zevk videolarına da yansıyor.

 

Bundan sonra Kürt kültürüne ait, unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin tariflerini edinip bu yemeklerin videosunu çekmek istiyorum” diyen Ronahî’nin gelecekteki planları arasında geleneksel yemek tariflerini paylaşacağı bir yemek kitabı çıkarmak da var.