PDK-S: PYD’nin uygulamaları Osmanlı dönemini andırıyor

PDK-S Afrin İl Teşkilatı tarafından yapılan bir açıklamada, PYD’nin Rojava’daki uygulamaları eleştirilerek “Osmanlı dönemi” hatırlatmasında bulunuldu.

PDK-S Afrin İl Teşkilatı tarafından yapılan bir açıklamada, PYD’nin Rojava’daki uygulamaları eleştirilerek “Osmanlı dönemi” hatırlatmasında bulunuldu.

Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (PDK-S) Afrin İl Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Demokratik Birlik Partisinin (PYD) Rojava’daki uygulamaları için “Osmanlı dönemindekiler” gibi denildi.

PDK-S açıklamasında, Özerk Yönetime bağlı asayiş güçlerinin, kız erkek demeden başta Muskê köyü olmak üzere Afrin’deki geçleri zorla alıkoyduğu öne sürüldü. Açıklamada, Abdo Muhammet adındaki bir gencin, kedisini alıkoymak isteyen asayiş güçlerinin eline düşmemek için bir taş yardımıyla kendini savunmak istediği ve ve o hengâmede yaralanarak Afrin Hastanesine kaldırıldığı kaydedildi.

PDK--S, dün de Mabete bölgesindeki Avraz köyünde genç bir kızın asayiş tarafından alıkonulduğu, alıkonulmak istenen başka kızların isimlerinin de asayişin ellerinde olduğu belirtildi.

PDK--S, bunun yanı sıra diğer köylerde de gençlerin zorunlu askerlik kapsamında alıkonulduklarını ve zorla savaş cephelerine götürüldüklerine dikkati çekti.

 PYD’nin Afrin ile köylerindeki Kürt kızları ve erkelerini alıkoymasını Osmanlı dönemi uygulamaları olarak niteleyen PDK-S, bu durumun sadece Osmanlı döneminde söz konusu olduğunu vurguladı.

PDK-S açıklamasında, PYD’nin Kürt halkına yönelik tehlikeli uygulamalar içinde olduğu ifade edilerek Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’ye, Roj peşmergelerinin Rojava’ya geçip Kürt varlığını savunması için PYD’ye baskı yapması çağrısında bulunuldu.