Beştaş: HDP baraj altında kalırsa…

HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü manifestosuna değinen Beştaş, “Söyleyecek çok şey var. 16 yıldır iktidarda olan parti hiçbir şey yokmuş gibi yapamadıklarını yeni bir vaat olarak halkın önüne koyuyor. Hiç şunu düşünüyorlar mı vatandaş bize sorar: Madem yoksulluğu kaldıracaktın niye yıllardır yoksulluk çekiyorum? Yandaşlarının, bakanlarının yolsuzluklarına bir şey demediniz. Yasak derseniz siz her şeyi yasaklamaya devam ediyorsunuz” dedi.

“2002’de devletin borcu 3 kattan fazla büyüdü, 876.5 milyar dolar oldu” ifadelerini kullanan Beştaş, AK Parti dönemindeki ekonomiyi şu sözlerle eleştirdi:

“2017’de borç üç kattan fazla büyüdü, 876.5 milyor oldu. Dış ticaret açığı 966 milyon dolara fırladı. Karşılıksız çek arttı. 2002’de işsizlik yüzde 8.3'tü, şimdi 10.3.

“Biz bunu yaşıyoruz. 80 milyon yurttaş yaşıyor. Birçok şey eklenebilir bu listeye. Kesilen zeytin ağaçları, HES’ler, nükleer, atanamayan öğretmenler, KHK mağdurları, Cizre bodrumları unutmadık. İndirilen Kürtçe tabelalar. Çocukların, kadınların zırhlı araçlarla yaşamlarını kaybetmesi.”

“HDP EN İYİ YERE GELECEKTİR”

Kürt sorununu çözemeyen siyasal iktidarın Kürtlere ölüm vaat ettiğini de belirten Meral Danış Beştaş, “İkinci turda yarışa Demirtaş’la devam edeceğiz. AKP MHP koalisyonu HDP’yi sandığa gömün derken her türlü hukuksuzluk meşrudur demek istiyor. Ama HDP halkın ta kendisidir. Onlar devletin tüm gücüne güvensin hiçbir güç halkın gücünün üstünde değildir. Halk Demirtaş ve HDP’yi en iyi yere getirecektir” şeklinde konuştu.

Öte yandan HDP’nin baraj altında kalması durumunda AK Parti – MHP ittifakına 70-75 vekilin kalacağını dile getiren Beştaş, “Bu nedenle demokrasiden yana olan Türkiye’de yaşayan herkesin eşit ve özgür birlikteliğinde olanların yeri HDP’dir” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest kalması için başvuruda bulunacaklarının da altını çizen Meral Danış Beştaş, Demirtaş’ın özgür olması gerektiğini şu ifadelerle anlattı:

“Biz hem YSK’ye hem yargılandığı yerel mahkemeye hem AİHM’e hem de AYM’ye en kısa sürede serbest kalması için başvurularımızı yapacağız. Bir aday içeride 4 duvar arasında diğer aday bütün kanallarda. İşte adil seçimin fotoğrafı. Böyle bir seçimle 24 Haziran’a gidemeyiz. Demirtaş bırakın televizyona çıkmayı fotoğraf gönderebilmek için bile birçok bürokratik yolu aşmak zorunda.”