Böcekler yemek miydi?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre böceklerin milyonlarca yıl önce insanların günlük yemek ihtiyaçlarının yarısını karşılıyor olabileceğini gösteriyor.

HABER MERKEZİ

Yapılan yeni bir araştırmaya göre böceklerin milyonlarca yıl önce insanların günlük yemek ihtiyaçlarının yarısını karşılıyor olabileceğini gösteriyor.

Herio-Watt Üniversitesi ve Wayne Eyalet Üniversitesi’nden akademisyenler, yaklaşık 1.8 milyon yıl önce böceklerin insanların diyetinin neredeyse yüzde 50’sini oluşturarak, insanlar için temel bir besin kaynağı olabileceğini ortaya koydu.

Keşif, Tanzanya, Olduvai Gorge’daki kazılar sırasında alınmış tuhaf görünümlü çamur üzerinde yapılan testler sonucunda tesadüfen gerçekleştirildi.

Çamur Heriot-Watt laboratuvarlarında test edilirken, tortuların aslında antik bir termit yuvasına ait olduğu doğrulandı.

Heriot-Watt Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Clayton Magill, “Keşif, böcek uzmanı olan bir arkadaşıma kazı alanından aldığımız tuhaf görünümlü çamurun bir fotoğrafını göstermem ve bunun aslında bir termit yuvasına ait olduğunu fark etmemizle, tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı.” diyor.

Lyell Centre’da, sayısı tüm dünyada bir düzineyi geçmeyen özel ekipmanlarının olduğunu bunlarla fosillerin test edildiğini, saptayabildiğini belirten Magill şunları söyledi:

“Böceklerin milyonlarca yıl önce temel bir besin kaynağı olduğunu öğrendik, şimdi incelemeler yapmak için diğer arkeolojik alanlara da gitmek istiyoruz. Bu, bir parçası olmaktan zevk duyduğum en heyecan verici ve en dikkat çekici araştırmalardan biri ve henüz araştırılıp öğrenecek çok şey var. Geçtiğimiz 40 yıldır bu bağlantıyı kurmaya çalışıyorduk ve nihayet kurduk. Bu, geçmişteki bir adli delilin şu an etkili olan delili.”

Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Dr. Julie Lesnik ise böcekler günümüzde milyarlarca insan için önemli bir besin kaynağı olduğunu ama araştırmacılar geçmişteki diyetleri yeniden oluştururken bu besin kaynağını göz ardı etme eğiliminde olduklarını belirterek şu ifadeler yer verdi:

“Artık, Olduvai’deki insansıların bugün bir besin kaynağı olarak tercih edilen termitlerin yakınında yaşadığını ve bu termitlerin muhtemelen kaçırılmayacak kadar değerli olduklarını biliyoruz. Günümüzde birçok insan, artan küresel nüfusu doyurmak için böcekleri kullanmanın potansiyel yollarını arıyor. Böcek yemenin insanlığın daima bir parçası olduğunu gösteren araştırmamız bu hususta insanlara yardımcı oluyor.”