VİDEO - Cep telefonları uçuşta

http://www.kurdistan24.net/tr/

K24 - İSTANBUL

Döviz kurundaki aşırı hareketlilik ve yükselişin, cep telefonu fiyatlarına yaklaşık %20’lik zam olarak yansıyacağı ve ikinci el fiyatlarının da yükseleceği belirtiliyor.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD), sektörün tamamının ithalatçı olduğunu ve kurdaki yükselişten olumsuz etkilendiklerini açıkladı.

Uzmanlar, cep telefonu parçalarının Uzakdoğu pazarından dolarla ithal edildiğini belirterek, satışlarının yıldan yıla azalmaya başladığını ve sektörün gittikçe daraldığını belirtiyor.

K24’e durumunu anlatan İstanbul’dan bir esnaf, Dolar ve Euro’nun yükselişinin fiyatlara yansıdığı, bunun da kendilerini zarara uğrattığını belirterek, “Vatandaşın alım gücü oldukça düştü. Artık çok az telefon alacaklarını ve bunun bizi mağdur edeceğini düşünüyorum” dedi.

Başka bir esnaf ise, son bir yılda sektörün durma noktasına geldiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bizim piyasada son bir yıldır alım satım oranı çok düştü. Piyasa ciddi bir risk altında. Artık kredi kartlarıyla satış yapamıyoruz. Telefon fiyatlarına yüzde 20’den daha fazla zam gelirse bizim durumumuz daha vahim hale gelir.”

Verilere göre yılın başından beri Türk Lirası, ABD Doları karşısında %25 değer kaybetti.