K24 ÖZEL - Yılmaz Güney’in ‘haksızlık’ ettiği adam…

http://www.kurdistan24.net/tr

İhsan Yalın

Sinemaya Yılmaz Güney’in Sürü filminde kamera arkasında başlayan Yılmaz Yalçın’ın hayali, Kürt filozof, alim Ehmedê Xanî karakterine can vermek.

Asıl adı Sıtkı Yalçın... Sinema serüveni, ünlü Kürt yönetmen, oyuncu, senarist Yılmaz Güney’le tanışmasına dayanıyor.

K24’e konuşan Yılmaz Yalçın, ilk oynadığı filmi, sonraki yıllarda elde ettiği başarıları, hayat hikayesini anlattı.

YILMAZ GÜNEY’LE TANIŞMA

Yalçın, Güney’le olan tanışmasından şöyle bahsetti:

“1978’de Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı ‘Sürü’ filminde kamera arkasında başladım. Ek işlerde yani... Siirt, Pervari, Kurtalan o bölgelerde... Yılmaz Ağabey cezaevinde yönetti film sürecini tabii. Yönetmenliğini Zeki Ökten yaptı. Başrolde Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz var. Kısacası sinemaya teknik işlerde görev alarak başladım.

Sonra Yılmaz Ağabey cezaevindeyken ziyaretlerde bulundum, bazı olaylar yaşadım. Bazı insanların arayı bozması nedeniyle ona kırgınlığım oldu. Yılmaz Ağabey beni biraz azarlamıştı, birilerinin dolduruşuyla. Diyarbakır’a gelip ciğerci tezgahı açtım, kebap sattım.”

YOL FİLMİYLE YOLLAR YENİDEN KESİŞİYOR

Yılmaz Yalçın’ın Güney’le yolları, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü alan 1982 yapımı “Yol” filmiyle yeniden kesişiyor:

“Bir süre sonra ‘Yol’ filmini çekmek için ekip olarak Bingöl’e geldiler. Ben de yakınlarımın işyerine numaramı bırakmıştım. Yılmaz Ağabey o numaradan arayıp ulaştı, Diyarbakır’a geldiler. Kerim Uzan diye bir cezaevi arkadaşı vardı, Kerim Baba diyorduk kendisine. Bütün yetkiyi ona vermişti, ‘Gidip o çocuğu bulun, ona haksızlık ettik’ demiş. Gelip beni sordurmuş yakınlarımdan, beni buldular ve Yol filmine dahil oldum. Oyunculuk serüvenim bu filmle başladı.”

‘MORGEN’LE GELEN ÖDÜL

Yalçın, 2010 yılında Rumen yönetmen Marian Crisan’ın ‘Morgen’ (Yarın) isimli filminde  başrol oynadı:

“Morgen filminin 85-90 kişilik ekibinde Türkiye’den bir tek ben yer aldım. Ama gittiğimde başrolde oynayacağımı bilmiyordum. Film 7 ödül aldı, bir ödül de ben aldım. Toplam 8 ödül kazandık.”

Yılmaz Yalçın, Morgen’deki “Behran” rolüyle 51’inci Selanik Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü.

OYNADIĞI DİZİ VE FİLMLER

Şimdiye kadar 9 sinema filminde oynayan Yalçın, 3’ünde başrol oldu. En önemli filmleri şunlar:

Morgen, Tho Woman of My Life, Deneme Çekimi, 1 Kezban 1 Mahmut.

En son Laylaylom filminde oynayan Yalçın, 60’ın üzerinde dizide rol aldı. Genco, Sil Baştan, Eksi 18, Çemberimde Gül Oya bunlardan bazıları. Oyuncu, rol aldığı dizilerin tümünün isimlerini hatırlayamadığını belirtiyor.

Oyunculuk mesleğiyle birlikte baba mesleği olan lokantacılık da yapan Yalçın, şimdilerde ise sadece tamamen sinemayla ilgileniyor.

KURTLAR VADİSİ’NE RET

Rol oynamada seçici davrandığını belirten Yalçın, “Değerlerimi taşımayan film ya da dizilerde oynamam. Benim için para ikinci plandadır. 60’ına gelmişim, bu yaştan sonra para peşinde koşmam. İlkeli bir sanatçıyım. Sanatçı halkın derğerlerini korumazsa, sorunlarını sanat yoluyla gündeme getirmezse ne anlamı var?” diyor.

Yalçın, Kurtlar Vadisi’nin son sezonu için rol teklifi aldığını ancak gitmediğini söylüyor.

En son 2017’de “Barış Umuttur” isimli kısa filmi, yazıp yönetti, oynadı.

HAYALİ EHMEDÊ XANÎ

Yılmaz Yalçın, hayalindeki filmi ise şöyle tarif ediyor:

“Bütün hayalim kendimi değerlerimi yansıtan bir Kürt filmi yapmak, filmde oynamak. Ehmedê Xanî gibi bir efsaneyi ya da Ermeni fakir birini oynamak isterim. Bunlar çok önemli şeylerdir. Kürt’ü, Türk’ü bütün insanların yaşam hakkını, yoksulluğunu, çaresizliğini anlatmaktır hayalim. Bölüm başı 40-50 bin lira alıp krallar gibi yaşamak, sanatçı olmak değildir.”