PYD'den ABD'ye: Büyük zulüm!

http://www.kurdistan24.net/tr/news/c41c128c-af32-4ce6-99ba-3e0f658ffa2f

HABER MERKEZİ

PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, ABD’nin Minbic’i Türkiye’ye teslim etmesinin büyük bir zulüm olduğunu söyledi.

Alman basınına konuşan PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, “Amerika’nın kendi çıkarları için bizim savaşçılarımızın kanlarıyla özgürleştirdiği bölgeleri Türkiye’ye teslim etmesi büyük bir zulümdür” dedi.

ABD ile ilişkilerinin sonsuz olmadığını kaydeden Müslim, bu ilişkinin her an değişebileceğini belirtti.

Herkesin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizen Müslim, “Biz de ABD, Rusya veya Suriye rejimiyle olan ilişkilerimizde kendi çıkarlarımıza göre hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PYD ile Suriye rejimi arasında müzakerelerin başlaması ihtimalini de değerlendiren Müslim, “Suriye rejimi ile şartsız müzakerelere hazırız. Bizim için isim önemli değil, önemli olan Suriye’deki tüm oluşumların haklarının tanınmasıdır. Bunun için çalışacağız” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington’da, Minbic konusundaki yol haritasında uzlaşmışlardı.

Çavuşoğlu, "İki Bakan, Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştır" demişti.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, "Münbiç modeli tamamlandıktan sonra bunu diğer alanlara da taşıyacağız. YPG'nin işgal ettiği diğer alanlara da taşıyacağız. Mutabakatımızda bu da var" ifadelerini kullanmıştı.