ROJAVA - Şam’a ‘tereddütsüz’ evet

http://www.kurdistan24.net/tr

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye hükümetinin diyalog talebini “tereddütsüzce” kabul ettiklerini ve açıklamayı olumlu bulduklarını belirtti.

DSM tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de askeri yöntemlerin çözümü engellediği ve ülkede büyük tehlikelere zemin hazırladığı belirtilerek, Suriye hükümetinin görüşme açıklamasının olumlu bulunduğu ifade edildi.

“Biz Demokratik Suriye Meclisi olarak kurulduğumuz günden beri diyalog çalışmalarımıza devam ediyoruz. En başından beri Suriye sorununun çözümü için diyaloğu esas aldık” denilen açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi:

“Biz bu tehditlerle meşgul olmadık ve teröre karşı savaşta çalışmalara devam ettik. Suriye hükümeti görüşme kapılarını açma açıklamasını yapınca, biz tereddütsüzce bu yaklaşımı kabul ettik.Yeni bir imkanın sağlanması, Suriye’de akan kanın durdurulması, huzur ortamının sağlanması ve yeniden inşa çalışmalarının başlaması için Suriye hükümetinin Suriye’de taraflar arasında gerçekleşmesi öngörülen görüşmeler hakkındaki açıklamalarını olumlu bulduk.”

ESAD’DAN GELEN MESAJ

Esad, Russia Today (RT) kanalına verdiği demeçte DSG ile barış görüşmelerine hazır olduklarını ama askeri seçeneğin de hala masada olduğunu söylemiş ve eklemişti:

"Başka bir kart arıyorlar. Şu anda bu kart DSG çünkü ordumuz teröristleri yenmek için farklı bölgelerde ilerliyor. Suriye’de geriye kalan tek sorun ise DSG.”

DSM, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi temsilciliğini yapıyor.