SEÇİM - Suruç’ta kan döküldü

Urfa'nın Suruç ilçesinde seçim çalışmaları sırasında yaşanan tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu 4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

K24 - URFA

Urfa'nın Suruç ilçesinde seçim çalışmaları sırasında yaşanan tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu 4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre AK Parti Urfa milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekiler, seçim çalışması kapsamında işyerlerini ziyaret ederken bir esnafın tepkisiyle karşılaştı.

Tartışma kısa sürede bıçaklı, tabancalı ve otomatik silahlı kavgaya dönüştü.

Çıkan silahlı kavgada Urfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız'ın abisi Mehmet Ali Yıldız, Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı.

İlçeye Sağlık Bakanlığı’ndan uçak ambulans talebinde bulunuldu.

K24'ün edindiği bilgiye göre, yaralıların ve cenazelerin bulunduğu Suruç Devlet Hastanesi polis ve jandarma tarafından çember altında tutuluyor.

Giriş ve çıkışlarında polis kontrolü gerçekleştirilen ilçede üzüntü ve gerginlik yaşanıyor.

VALİLİK: ÖLÜ SAYISI 3

Şanlıurfa Valiliği, Suruç'ta yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"14.06.2018 günü saat 15.56 sıralarında ilimiz AK Parti Milletvekili Sayın İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri Sayın Milletvekilinin yakını olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır.

"İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi Sayın Vekilin yakınlarından oluşmaktadır.

Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır.

"Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TTB: HASTANEDE ÖLDÜRÜLDÜLER

Türk Tabipler Birliği (TTB), konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaşanılan çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

TTB açıklamasında, “Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır” bilgisine yer verdi.

 Yaralıların bir an önce tedavilerinin yapılması için yetkilileri gerekli ortamın sağlanma çağrısı yapılan açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi:

“Aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız. Yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Şanlıurfa Valiliği’nin bir an önce bölgedeki sağlık kurumlarının hizmetlerini yapabilmesine yönelik gerekli önlemleri almasını ve kamuoyunu tatmin edici bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz.”

ERDOĞAN: SORUNUMUZ PKK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suruç'taki yaşanan olayla ilgili, "Bu olay, PKK ve HDP'nin Kürtler’in kanından beslenerek büyüme stratejilerini hala terkedemediklerinin en bariz örneğidir" dedi.

"Bizim Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bizim PKK ile sorunumuz var. Kürt kardeşlerimizin de bu oyunu bozacaklarına inanıyorum. Bu hadisenin önünde ve arkasında kim varsa emniyetimiz ve yargımız mutlaka bulacaktır."

YILDIRIM’DAN SURUÇ AÇIKLAMASI

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, olay hakkında “Bu, vahim bir hadisedir. Sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan hayatından daha önemli değildir" dedi.

KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUM

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suruç’taki olaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suruç'taki menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kardeşi de saldırıda hayatını kaybetti. Tüm aileye başsağlığı diliyorum. Olay aydınlatılacak ve failler adalet önüne çıkartılacaktır" ifadesini kullandı.

BAKAN KAYA: 4 AĞABEYİ YARALI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise, NTV canlı yayınında Suruç olayına ilişkin AK Parti milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ı aradığını ve başsağlığı dilediğini belirterek, "Kardeşini kaybettiği ve 4 ağabeyinin yaralı olduğu bilgisini verdi. 2’si ağır yaralıymış. Rabbimden rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum" şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suruç'ta yaşanan olayla ilgili, "Seçimlerde elbette ki insanlar farklı görüşlerdedirler ve giderler kendi tercih ettikleri partiye veya kişiye oy verirler. Demokratik bir ortamda olması gereken budur ve hoşgörüyle insanlar düşüncelerini ifade ederler. Bir çatışma, hele hele yaralama gibi bir tablonun olmaması lazım" ifadelerini kullandı.

HDP: LANETLİYORUZ

HDP'nin resmi Twitter hesabından, Suruç 'ta yaşananlara ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"24 Haziran'a günler kala çok üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Suruç 'ta 3 kişinin yaşamını yitirdiğinin bilgisini aldık. Bunu yapanları lanetliyoruz.

Bu seçim bir savaş seçimi değildir, insanların birbirini öldürecek düzeye gelmemesi gerekir. İnsanlarımız kendi kaderlerini belirleyecekler, herkesin buna saygı duyması gerek. Biz halkımız kimi seçerse ona saygı duyacağız, karşı taraf da buna saygı duymak zorundadır!”