SURUÇ - HDP kamera istedi

HDP heyeti, Suruç'ta yaşananlarla ilgili incelemelerde bulundu

HABER MERKEZİ

Suruç’ta incelemelerde bulunan HDP heyeti, kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiğini belirterek, olayın “2 parti arasındaki kavga olmadığını” ifade etti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan olayla ilgili incelemelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Urfa Valiliği’nin, olaylarda 3 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını söylemesini yalanlayan heyet, olaylarda 3’ü esnaf 5 kişinin öldüğünü belirtti.

“Suruç’ta yaşananlar 2 partinin kavgası değildir” diyen HDP Diyarbakır milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, şunları söyledi:

“Suruç’taki olay 2 parti arasında yaşanan bir kavga değil, iktidarın dilinin bir faturasıdır. İktidar bu dilini derhal düzeltmelidir. Tahrikler asla bizi yanlışların içine sokamaz, ancak elbette ki bunun peşini de bırakmayacağız.”

İnceleme heyetinde bulunan Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise olayların provokasyon olduğunu belirtti.

Beştaş, olayın sorumlusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olayın sorumlusu HDP’yi, bizleri sürekli hedef gösteren Erdoğan’dır, saldırılara sebep verecek bir dilin kullanılmasıdır. Olay yerinde hem MOBESE hem de esnaf kameraları var. Bu kayıtları derhal istiyoruz. Kameralarda olay nasıl gerçeklemiş bugün açıklayın, görgü tanıkları anlatıyorlar. Savcılığa da çağrı yapıyoruz deliller karartılmadan toplayın, yoksa sorumluluktan kurtulamazsınız.”