Zebari: Sığınmacılarla Kürdistan’ın nüfusu yüzde 32 arttı

Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Kürdistan Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari tarafından açıklama yapıldı.

K24 - ERBİL

Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Kürdistan Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari tarafından açıklama yapıldı.

Kürdistan Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kürdistan’ın mültecilere ev sahipliği yaparken etnik ve dini ayrım yapmadığını söyledi.

Kürdistan’ın uluslararası temeller ve insan hakları prensipleri çerçevesinde mülteciler için güvenli bir yer olduğunu belirten Dindar Zebari, sığınmacılarla birlikte Kürdistan’ın nüfusunun yüzde 32 arttığını, bunun da hükümet için büyük yük olduğunu ifade etti.

Zebari, “Rojava’dan 242 bin sığınmacı Kürdistan’a geldi. Türkiye’deki Kürt illerinden 21 bin, Doğu Kürdistan’dan 13 bin kişinin Kürdistan’da. 1 milyon 100 binden fazla da diğer göçmenler var” dedi.

Sığınmacıların çoğunun DAİŞ işgalinin ardından Kürdistan’a gelen Arap, Ezidi, Şebek ve Kakailer’den oluştuğu bilgisini paylaşan Zebari, “Kürdistan’daki mültecilerin, sığınmacıların hakları korunup, temel ihtiyaçları hükümet tarafından karşılanıyor. Sığınmacıların temel ihtiyaçları için yılda 1 milyar 988 milyon dolar para harcanıyor. Kürdistan’da 39 kamp bulunuyor. 9 kamp mültecilere tahsis edilmiş durumda. 30 kamp ise evlerinden göç etmek zorunda kalanlar tarafından kullanılıyor” ifadelerini kullandı.