Diyarbakır'daki saldırıda ölü sayısı arttı

Diyarbakir, Mardin ve Bismil yollarının birleştiği noktada bulunan Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği'ne bomba yüklü kamyonla saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 polis ile 1’i çocuk 2 sivil hayatını kaybetti.

Diyarbakir, Mardin ve Bismil yollarının birleştiği noktada bulunan Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği'ne bugün öğle saatlerinde bomba yüklü kamyonla saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 polis ile 1’i çocuk 2 sivil hayatını kaybetti.

Olay, saat 13.15 sularında meydana geldi. Alınan bilgilere göre tonlarca patlayıcının yüklü olduğu inşaat kamyonu polis noktası önünde uzaktan patlatıldı. Olay yerine ambulans helikopter, çok sayıda kara ambulansı UMKE ekibi gönderildi. Yaralılar ambulanslarla Diyarbakır'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Tonlarca patlayıcının kullanıldığı saldırı sonrası olay yerinde 5 metre derinliğinde ve 10 metre genişliğinde bir çukur oluştu. Patlamanın etkisiyle geniş bir alana yüzlerce metal parçası dağıldı.  Patlamanın olduğu anda yoldan geçen çok sayıda otobüs, minibüs ve otomobil de zarar gördü, araçların içinde bulunan 22 kişi de cam ve metal parçalarıyla yaralandı.

Diyarbakır-Mardin ve Diyarbakır-Batman yolları da yaklaşık 2 saat çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Diyarbakır Valiliği yaptığı yazı açıklamada saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Ancak PKK tarafından olayla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

10 Ağustos'ta da Mardin'in Kızltepe ve Diyarbakır'ın Sur ilçelerinde 2 ayrı saldırı olmuş, her iki saldırıda biri polis 8 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırılar PKK'nin silahlı kanadı HPG tarafından üstenilmişti.

K24 / DİYARBAKIR - Hasan KAKO