Avusturya: Türkiye’ye ihtiyacımız yok

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Kurz, Focus Online’a verdiği mülakatta, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasını iptal etme ihtimali konusunda şunları söyledi:

“Biz şantaj yapılmasına izin vermemeliyiz”

”Türkiye’nin anlaşmayı resmen iptal edip etmeyeceğini bilmiyorum. Ancak şu anda yaşadığımız, Türkiye’nin vize uygulamasının kaldırılması için tehdit etmesi ve baskı yapmaya çalışmasıdır.

“Biz şantaj yapılmasına izin vermemeliyiz, bu nedenle bir B planına değil, gerçek bir A planına ihtiyacımız var. Kendi sınırlarını koruyan güçlü bir Avrupa’ya.

“Avrupa kendi sınırlarını koruyacak kadar güçlü”

“(Avrupa şimdiden anlaşmanın iptal edileceğine kendisini hazırlamalı mı?” sorusu) Bizim sığınmacı akınını başarıyla durdurmuş İspanya ve Avustralya gibi ülkeleri örnek almamız gerekiyor.

“Avrupa’ya yasadışı yollardan seyahat edenlerin dış sınırlardaki adalarda toplanılması ve Avrupa yerine güvenli üçüncü ülke merkezlerine geri gönderilmesi gerekir.

“Biz genel olarak sığınmacıların geçişine karşıyız. Ancak, ülkemizde yığılmasını da seyredecek değiliz. Acil durum önlemi olarak ulusal önlemler yine mümkün olabilir. Ama böyle bir Avrupa benim yaşamak istediğim bir Avrupa değil.

“Avrupa kendi sınırlarını koruyacak kadar güçlüdür. Biz gerekli tedbirleri alırsak, bir B planına gerek kalmaz. Bu yüzden Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacımız yok.”

Ne olmuştu?

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize serbestisi vermemesi halinde sığınmacı geri kabul anlaşmasını iptal edebileceklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasından sonra Türkiye ile Avusturya arasında karşılıklı açıklamalar yaşanmıştı.