Paris'te EURO 2016 heyecanı başlıyor

Avrupa Futbol Şampiyonası Fransa’nın ev sahipliğinde bugün başlıyor. Grev ve terör tehdidi gölgesinde yapılacak olan turnuvaya ilk kez 16 yerine 24 takım katılıyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası Fransa’nın ev sahipliğinde bugün başlıyor. Grev ve terör tehdidi gölgesinde yapılacak olan turnuvaya ilk kez 16 yerine 24 takım katılıyor.

Dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında yer alan Avrupa Futbol Şampiyonası 15’inci kez başlıyor. Dün akşam Paris'te EURO 2016 resmi şarkısını besteleyen DJ David Guetta'nın verdiği açık hava konseri ile Eyfel Kulesi taraftar bölgesi açıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen konseri yaklaşık 80 bin kişi izledi.

10 kentte şampiyona heyecanı

Fransa’nın ev sahipliğini yaptığı EURO 2016 karşılaşmaları 10 kentte yapılacak. Fransa bu büyük turnuvaya 1960 ve 1984’ten sonra üçüncü kez ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu defaki ev sahipliği biraz sıkıntılı. Zira 2015’te meydana gelen Paris’teki terör saldırılarının ardından ülkedeki terör tehdidinin devam etmesi, turnuva için de olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Hollande da hafta başında “Terör tehdidi bir süre daha kalacaktır. Ancak, turnuvanın başarıyla nihayete erdirilebilmesi için elden gelen yapılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Öte yandan hükümetin hazırladığı yeni çalışma yasasına karşı günlerdir devam eden protesto ve grevlerin şampiyonayı olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

24 takım tek kupa

Şimdiye kadar 16 takımla oynanan UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine tarihinde ilk kez 24 takım katılıyor. Yeni uygulamaya göre grup aşamasında ülkeler 4’er takımlı 6’şar grupta mücadele edecek. Bu kez önceki turnuvalardan farklı olarak grupları ilk iki sırada tamamlayan takımların yanı sıra en iyi dört grup üçüncüsü de gruptan çıkmaya hak kazanacak. Takımlar grup karşılaşmalarının tamamlanmasının ardından son 16’ya yükselecek. Daha sonra çeyrek final, yarı final ve final karşılaşmaları oynanacak. Turnuva da toplam 51 karşılaşma yapılacak.

10 Haziran’da başlayacak olan şampiyona 10 Temmuz’da oynanacak final mücadelesiyle sona erecek. Maçlar Paris, Saint-Denis, Lens, Lille, Lyon, St.Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marsilya ve Nice'de oynanacak.