Dışişleri'nden Fransa'ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Euro 2016 turnuvasını izlemek üzere Fransa'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları için bir bilgilendirme mesajı yayınladı ve güvenlik riskleri konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı, Euro 2016 turnuvasını izlemek üzere Fransa'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları için bir bilgilendirme mesajı yayınladı ve güvenlik riskleri konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı, 10 Haziran - 10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nı izlemek amacıyla Fransa'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları için güvenlik riskleri hakkında bir bilgilendirme mesajı yayımladı. Mesajda, 2015'in Kasım ayında başkent Paris'te meydana gelen saldırıların ardından ilân edilen olağanüstü hâl uygulamasının devam etmesine karşın, Fransa'ya seyahat eden kişilerin özellikle toplu taşıma araçlarında ve kalabalık yerlerde dikkatli olması uyarısı yapıldı.

Dışişleri'nden yayınlanan seyahat duyurusunun tamamı şu şekilde:

"Milli Takımımızın da katılacağı EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası 10 Haziran – 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında Fransa’nın evsahipliğinde Bordo, Lens, Lille, Liyon, Marsilya, Nice, Paris, Saint-Denis, Saint-Etienne ve Toulouse’da düzenlenecektir.

Ev sahibi Fransa, Paris’te yaşanan terör saldırılarının ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasını, Avrupa Futbol Şampiyonasını da kapsayacak şekilde iki ay daha uzatmıştır.

Fransız makamlarınca, bu kapsamda, maçların oynanacağı stadyumlar, taraftarların biraraya gelmeleri için hazırlanan taraftar alanları (fanzones) ve insanların toplu olarak bulunacağı diğer alanlarda yoğun önlemler alınmakla birlikte, vatandaşlarımızın mevcut güvenlik riski konusunda bilgilendirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu çerçevede, Şampiyonayı takip etmek üzere ülkemizden, Fransa içinden ve diğer yabancı ülkelerden maçların oynanacağı şehirlere seyahat edecek vatandaşlarımızın, toplu taşıma araçlarında ve başta yukarıda anılan alanlar olmak üzere, kalabalık yerlerde azami ölçüde dikkatli olmalarında, acil durumlarda yerel makamların vereceği talimatlara uymalarında ve yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde, Bakanlığımız, Paris Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir."