Özyönetim ilanına müebbet istemi

Van'ın İpekyolu ve Edremit ilçeleri belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında "özyönetim" ilan ettikleri ve destekledikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı.

Van'ın İpekyolu ve Edremit ilçeleri belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında "özyönetim" ilan ettikleri ve destekledikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı.

15 Ağustos 2015'te Edremit ve İpekyolu ilçelerinde "öz yönetim" ilanına ilişkin yapılan basın açıklamasına katılarak destek verdikleri gerekçesiyle belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileriyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda "öz yönetim" ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Edremit Belediye Başkanı Sevil Çetin ve firari İpekyolu Belediye Başkanı Aygül Bidav'ın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sanıkların "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "terör örgütüne üye olmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, PKK'nin talimatları doğrultusunda 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ülke genelinde şiddet içerikli sokak eylemleri, güvenlik güçlerine karşı silahlı ve bombalı saldırıların gerçekleştirildiği belirtildi.

Özyönetim’den özerklik ilanına

İddianamede ayrıca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde belediyeleri elinde bulunduran DBP'nin PKK’nin yönlendirmesiyle "öz yönetim" adı altında "özerklik" ilan ettiği belirtildi. Bu ilanın yapıldığı yerlerde devlet tarafından atanan kamu görevlilerinin, devletin resmi kurum ve kuruluşlarının tanınmaması yönünde propaganda çalışmaları yapıldığı bilgisine yer verildi. İddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Açık kaynak araştırma tutanaklarına göre, KCK yürütme konseyi başkanlığı tarafından çeşitli açıklamalar yapılarak 'Kürdistan halkı için öz yönetimden başka bir seçenek kalmamıştır' denilmiştir hatta yapılan açıklamalarda öz yönetimlerine saldırıldığı takdirde meşru öz savunma haklarını kullanacaklarını beyan etmişlerdir. Bu açıklamalardan sonra bölgenin çeşitli illerinden özellikle DBP'nin belediye başkanlıklarını kazandığı belediyelerden yöneticiler tarafından 'özerklik ilanı' yapılmaya başlanmıştır. Bu ilanlarla sokak eylemleri de yaşanmaya başlanmış, kazılan hendeklerle güvenlik güçlerinin sokaklara girmeleri engellenmeye çalışılmıştır. Van'da da bu yönde bir eylem gerçekleştirilmiştir."

İddianamede, örgütün talimatlarıyla oluşturulan "demokratik kent meclisleri"nin "özerklik" stratejisinin somuta dönüştürülmesi doğrultusunda kurularak örgüte yakın kişi ve oluşumların temsilcilerinin yer alacağı üst örgütlenme veya karar organı niteliğindeki "özerk yerel meclisler" olarak tanımlandığı kaydedildi.

Van'da, 15 Ağustos 2015'te yapılan "öz yönetim" ilanlarına ilişkin soruşturma kapsamında Edremit Belediye Başkanı Sevil Çetin 24 Ağustos 2015'te tutuklanmış, Belediye Başkanı Aygül Bidav ve diğer sanıklar hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. (AA)