K24 ÖZEL - 1 HDP’li yemin etmeyecek!

Halkların Demokratik Partisi milletvekili yemin etmeyecek

Hasan Kösen / DİYARBAKIR

24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri milletvekili seçilen Leyla Güven cezaevinden tahliye edilmediği için bugün parlamentodaki yemin törenine katılamıyor.

K24’e konuşan Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, müvekkilinin mazbatasını aldığını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kayıt işlemlerini yapıp, yurttaşlar adına yasama faaliyetlerine katılması gerektiğini ifade etti.

Yalçındağ, “Müvekkilimin Anayasa gereğince tahliye edilmesi lazımdı. Türkiye’nin imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ek protokol da bunu emrediyor. Ama hukuksuz bir şekilde bu hakkı ihlal ediliyor” dedi.

Avukat Yalçındağ Baydemir, 2011’de düzenlenen genel seçimlerde de 7 milletvekilin cezaevinden seçildiğini ve o zaman verilen Anayasa Mahkemesi kararı ile parlamentoya geçtiklerini anımsatarak,  bugün tutuklu olan milletvekillerinin de aynı durumda olduğunu söyledi.

Leyla Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir
Leyla Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir

Avukatı, Leyla Güven ile ilgili hazırlanan dosyadan tutuklu yargılanmasına gerektirecek bir dosya olmadığını da belirtti.

Reyhan Yalçındağ Baydemir, TBMM’nin, Güven’in tahliye edilmesi konusunda harekete geçmesi gerektiğini belirterek, önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacaklarını söyledi. 

GÜVEN İÇİN İSTENEN CEZA

İddianamede, Güven hakkında “silahlı terör örgütünü kurma ve yönetmek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “2911 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından 17 yıl 6 aydan 31 yıl 6 aya kadar hapis cezasına, mahkûmiyeti halinde Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

Afrin operasyonu konusundaki açıklaması ve paylaşımlarına ilişkin yapılan soruşturma kapsamında 22 Ocak’ta gözaltına alınan Güven’in, 31 Ocak’ta çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanmasına karar verilmişti.