K24 ÖZEL - Salih Müslim: Karşı koyarız

Salih Müslim, YPG’nin Suriye rejimiyle herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini, saldırı olması durumunda da karşı koyacaklarını söyledi.

K24 - TABKA

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi ve eski PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, YPG’nin Suriye rejimiyle herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini, saldırı olması durumunda da karşı koyacaklarını söyledi.

K24’e konuşan Müslim, Tabka’da gerçekleşen Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) 3’üncü Kongresi’ni değerlendirdi.

Suriye’nin yeni bir sürece girdiğini ifade eden Müslim, “Umut ediyoruz ki kongrede çıkan sonuç sorunların çözümü için siyasi bir karara dönüşür” dedi.

İki hafta önce Suriye rejimine bağlı El Vatan gazetesinin YPG ile rejimin anlaştığı haberiyle ilgili Müslim şunları söyledi:

“El Vatan gazetesi Suriye rejiminin istihbaratına bağlıdır. Rejim neyi yazmasını istiyorsa onlar da onu yazıyorlar. YPG’nin rejimle görüştüğüne dair yapılan haberler ya da açıklamalar doğru değildir, ciddiye alınmamalıdır. Rejim ile YPG arasında şimdiye kadar herhangi bir anlaşma sağlanmış değil. Sadece TEV-DEM ile Demokratik Suriye Meclisi’nin diyaloğa hazır olunduğuna dair açıklamaları var.”

Müslim, önemli kararların alınması için uluslararası garantörlerin bu diyaloglara aracı olması gerektiğini vurguladı.

Suriye rejimine yakın El Vatan gazetesi geçen hafta Rojava Özerk Yönetimi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Haseke’deki petrol rafinerilerinin Suriye rejimine teslim edileceği ve Suriye rejiminin petrol satışından sorumlu olacağını öne sürmüştü.

Suriye rejiminin Dera kentini ele geçirdikten sonra Batı Kürdistan’a (Rojava) da yöneleceği söylentileri üzerine Müslim, “Alacağımız kararlar halkımız içindir. YPG de kararlarını kendisi veriyor başka bir yerden emir almıyor. Eğer herhangi bir güç bölgemize yönelirse, saldırı gerçekleşirse biz de karşı koyacağız” ifadelerini kullandı.