DSM ‘ortak yönetim’ dedi

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), askeri kanadı Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrol altında tuttuğu bölgelerde ortak bir idari sistem kurabileceklerini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), askeri kanadı Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrol altında tuttuğu bölgelerde ortak bir idari sistem kurabileceklerini açıkladı. 

Planın, Rakka, Deyrizor ve Cezire bölgesinin doğusunun da aralarında bulunduğu çeşitli bölgeleri kapsayacağı belirtildi.

Kürt - Arap koalisyonundan oluşan ve ABD tarafından desteklenen DSG, Suriye’nin dörtte birini kontrolü altında tutuyor.

Tabka şehrinde Pazartesi (dün) toplanan DSM, ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan bölgesel yönetimleri birleştirme planını açıkladı.

DSM'nin eski Eşbaşkanı İlham Ahmed, “Bu yönetim, bölgeler arasındaki koordinasyon sağlamak için kurulacak. Amacımız eksikleri kapatarak, bütün bölgelerdeki tüm ihtiyaçları karşılamak” dedi.

Girişimin henüz planlama aşamasında olduğunu belirten İlham Ahmed, hedeflerinin tüm bölgeleri bu yönetime dahil etmek olduğunu, bunun istikrar ve güvenlik için fayda getireceğini belirtti.

ORTAK YÖNETİMİ GÜÇLENDİRİRİZ

DSG’nin kontrolü altında tuttuğu bölgede, DAİŞ’in daha önce operasyon merkezi olarak kullandığı Rakka ve Irak sınırındaki Deyrizor da var.

DSM ve DSG Suriye’deki çatışmaların son bulmasını ve federal bir sistem oluşturulmasını istiyor. Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve DSG, Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) farklı olarak Şam yönetimiyle doğrudan çatışmaktan kaçınıyor ve bağımsız bir devlet talep etmediklerini söylüyor.

SURİYE ORDUSU'YLA BİRLEŞME

DSM'nin yeni Eşbaşkanı Riad Darar, eğer siyasi bir çözüm bulunamazsa, DSG kontrolündeki bölgelerde ortak bir idari yönetimi güçlendirmeyi hedefleyeceklerini kaydetti. 

Darar, bir barış anlaşması imzalandığı ve yerel yönetimlerin güçlendirildiği bir Suriye kurulduğu takdirde, DSG'nin Suriye ordusunun bir parçası haline gelmek istediğini söyledi.

Geçtiğimiz ay, DSG ile müzakerelere açık olduklarını belirten Beşar Esad, eğer çözüm bulunmazsa koalisyon tarafından tutulan ve 2 bin Amerikan askerinin de bulunduğu bölgeleri geri almak için güç kullanmaktan çekinmeyeceğini ifade etmişti. (Kaynak: Ajanslar)