YENİ GELİŞME - Irak'tan PKK'ye bombardıman!

Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı.

K24 - ŞENGAL

Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı.

K24 Şengal muhabirinin verdiği bilgiye göre, Irak savaş uçakları bugün Şengal’deki PKK mevzilerini hedef aldı.

Irak güçlerinin operasyonu PKK kaynakları tarafından doğrulanırken, Bağdat yönetimine ait 8 savaş uçağının saat 16.30 sularında Şengal’e bağlı Geli Kersi bölgesindeki PKK mevzilerinin vurduğu öğrenildi.

PKK kaynaklarından, olayda ölen veya yaralanan olup olmadığına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

ŞENGAL

Irak anayasasına göre, tartışmalı bölgeler (Kürdistan idaresi altında olmayan Kürdistani bölgeler) arasında yer alan Şengal'de yoğunluklu olarak Ezidi inancına mensup Kürtler yaşamaktadır.

Ninova'ya bağlı bir ilçe statüsünde olan Şengal'in bazı bölgelerinde yaşayan Araplar ile Süryaniler de bulunmaktadır.

Ağustos 2014'te Şengal'i işgal eden DAİŞ, Ezidi tanıkların verdiği bilgilere göre, 500-2.000 arası Ezidi sivili öldürerek Şengal katliamını işledi. Ayrıca Ezidiler'in toplu göçüne neden oldu.

DAİŞ'E KARŞI MÜCADELE

13 Kasım 2015 tarihinde, Uluslararası Koalisyon'un desteğiyle Peşmerge Güçleri tarafından Şengal'deki DAİŞ varlığına yönelik düzenlenen operasyonla kent DAİŞ işgalinden kurtarıldı.

Kentin kontrol altına alınmasının ardından, DAİŞ'liler tarafından öldürülen Ezidiler'e ait birçok toplu mezar bulundu.

Şengal'de DAİŞ'e karşı yürütülen operasyonlar sırasında PKK de oluşturduğu YBŞ güçleriyle söz konusu mücadele içerisinde yer aldı.

Geçtiğimiz Mart ayında açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, "3 Ağustos 2014 koşullarının ortadan kalktığını, Ezidilerin artık örgütlü bir toplum olduğunu, Şengal ve çevresinde güvenliğin sağlandığını, bu nedenle gerilla güçlerinin çekileceğini" belirtmişti.

KCK açıklamasında, "Ezidiler'e karşı ister Bakur'da, ister Rojava'da, ister Başur ve Irak'ta nereden saldırı olursa olsun yanlarında olacağımız tartışmasızdır. Gerilla, Ezidileri soykırımdan kurtarma amaçlı Şengal'e müdahale etmiştir. Gerilla bu amaca ulaşmanın güveni ve huzuruyla Şengal'den çekiliyor'' denilmişti.

TÜRKİYE VE IRAK'IN TUTUMU

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamalarda, Şengal'deki PKK varlığı nedeniyle Türkiye'nin operasyon hazırlıklarına dair sinyaller vermişti.

Temmuz ayının başında Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub da yaptığı açıklamada, “PKK ile mücadelede Türkiye ile işbirliği” vurgusu yapmıştı.