Rojava - Şam hattında son gelişme

Batı Kürdistan (Rojava) özerk yönetimi ile Şam rejimi arasında bazı konularda müzakerelerin başladığı belirtiliyor.

HABER MERKEZİ

Batı Kürdistan (Rojava) özerk yönetimi ile Şam rejimi arasında bazı konularda müzakerelerin başladığı belirtiliyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Rojava ile Şam yönetimi arasındaki temasların arka planını yazdı. Buna göre, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrol ettiği bölgelere devlet memurlarının dönüşü ve Rakka yakınındaki Tabka Barajı’nın onarımı gibi konularda müzakereler başladı, daha kapsayıcı algılanması için yerel polis gücü asayişin adını değiştirdi.

Haber, DSG’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed’le yapılan bir söyleşiye dayandırılıyor.

Ahmed demecinde, “İletişim kanallarının açık olması gerektiğine kanaat getirdik. Anayasa ve siyasi süreç rejimsiz çözülmeyecek. Rejim bir yere gitmiyor” dedi.
İlham Ehmed, Tabka Barajı’nın onarılmasının kendileri için yüksek öncelikli olduğunu, hükümetten yardım alınmazsa dış destek aramaları gerekeceğini belirtti.

Baraj konusundaki temasları sağlık ve eğitim alanında işbirliğine ilişkin görüşmelerin izleyebileceğini söyleyen Ahmed, “Görüşmeleri bir adım ileri taşımamız için artan bir güvenin önünü açar” diye konuştu.

İSİMLER DEĞİŞTİ

Geçen hafta özerk yönetime bağlı asayiş güçlerinin isim, slogan ve logoları değiştirildi ve "İç Güvenlik Güçleri" ismini aldı.
Aldar Xelil ise bu adımı “DSG’nin, Rakka dahil DAİŞ’ten aldığı Arap kentlerini gözeterek” attığını söyleyerek, “Bu şekilde polis herkesin polisi olacak” dedi. Haberde, Kamışlo’daki Abdullah Öcalan posterlerinin de geçen ay kaldırıldığı belirtildi.

AFRİN VE TÜRKİYE

İlham Ehmed söyleşide, Türkiye ve Afrin’le ilgili açıklamalar yaptı. Reuters’ın aktardığına göre Ahmed, “Kürt savaşçıların İdlib’de düzenlenecek bir harekâta Suriye Ordusu’nun yanında katılabileceğini ve Şam’la Türkiye’ye karşı daha kapsamlı bir işbirliği yapabileceklerin” söyledi.

Ehmed, ABD’den gelen çelişkili mesajlar hakkında, “Ne istedikleri belli değil” yorumunu yaptı; DSG’nin özellikle Türkiye’nin Afrin operasyonu sırasındaki “Amerikan sessizliği” nedeniyle daha temkinli hale geldiğini söyleyerek, “Aldatılmış hissettik” dedi.

Reuters haberinde şu yorumu yaptı:

“Öngörülemez müttefikleri ABD’ye temkinli yaklaşan ve Devlet Başkanı Beşar Esad’la müzakere etmeye her zamankinden hazır olan Suriye’nin Kürtler’i, 7 yıllık iç savaşta elde ettikleri kazanımları korumak için Şam’la ilişki kurmaya çalışıyor. Önde gelen Kürt gruplar, Suriye’deki ihtilafın az sayıdaki kazananlarından biri; ülkenin kuzeyinin büyük bölümünde, DSG milislerinin kontrolünde özerk yönetimler kurdular. Esad’la ihtilaftan kaçındılar; zaman zaman, Esad güçlerinin Rusya ve İran’ın yardımıyla aşamalı olarak ezdiği isyancılar dahil, ortak düşmanlarla savaştılar.”

GILO: REJİM İRADESİZ

Cezire Kantonu Savunma Komisyonu eski EşBaşkanı Rêzan Gilo, Suriye rejimi ile diyalog olması durumunda kamuoyunun bu durumdan haberdar edileceğini söyledi.

Kurdistan24 TV’nin haber bültenine konuk olan Rêzan Gilo, Suriye rejiminin iradesiz olduğunu ve Rusya tarafından idare edildiğini belirtti.

Suriye rejiminin kendi gücüyle idare kabiliyetinin bulunmadığını kaydeden Gilo, “Şam yönetiminin geçmişten kalma bir devlet idaresi var. Milislerle, çetelerle ve kendilerini muhalif olarak isimlendiren bazı gruplarla demografik değişiklik yapma peşindeler. Rejim ile muhalifler arasındaki pazarlıklar sürüyor” dedi.

Suriye’de yeni bir sistem ve yeni bir anayasadan bahsedildiğini ifade eden Gilo şunları söyledi:

“DSG güçleri DAİŞ’e karşı Deyrezor bölgesinde büyük bir mücadele yürütüyorlar. DAİŞ’in uyuyan hücreleri var ve örgütün tekrar dönme tehlikesi var. Suriye’nin kuzeyindeki özerk yönetim daha önce de rejimle diyaloğa hazır olduğunu açıkladı. Diyalog halkımızın kazanımları çerçevesinde olur. Rejim şu anki ırkçı bakış açısıyla şeffaf müzakerelere hazır görünmüyor. Böyle bir müzakerenin olması durumunda kamuoyu bunu takip edecektir.”

Rojava yönetiminin halkın bilmediği herhangi bir müzakerenin tarafı olmayacağını vurgulayan Gilo şöyle devam etti:

“Bu topraklarda büyük savaşlar yaşandı ve bunun neticesinde Suriye’nin kuzeyinde bir sistem kuruldu. Bazı kazanımlar elde edildi. Rejimle olası bir müzakere durumunda çok şeffaf davranacağız. Son zamanlarda rejime yakın medya organlarında bir diyalog yürütüldüğüne dair haberler oldu. Böyle bir şey yok. Saklı, gizli bir müzakeremiz olmaz.”