K24 ÖZEL - Dibo: Eğer PYD yoksa…

PYD Eşbaşkanları Danışmanı Sihanok Dibo, “demokratik özerklik” projesinin tüm Suriye için önemli olduğunu söyledi.

K24 - ERBİL

PYD Eşbaşkanları Danışmanı Sihanok Dibo, “demokratik özerklik” projesinin tüm Suriye için önemli olduğunu söyledi.

K24’e konuşan Sihanok Dibo, Suriye Anayasa Komisyonu’nun hazırlayacağı anayasanın Suriye’nin sorunlarını çözemeyeceğini belirtti.

Anayasa Komisyonu’nda Batı Kürdistan (Rojava) yönetiminin belirlediği herhangi bir ismin yer almamasıyla ilgili de konuşan Dibo, “Demokratik Birlik Partisi (PYD), Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ve TEV-DEM gibi özerk yönetimin siyasi ve askeri güçlerinin yer almadığı hiçbir toplantı başarılı olamayacaktır” dedi.

Suriye Anayasa Komitesi için muhalefet temsilcilerinin isimlerinin Türkiye tarafından belirlendiğini iddia eden Dibo, “Anayasa Komisyonu’na katılmak için çok çaba sarfettik ama girişimlerimiz sonuçsuz bırakıldı. DSM, bütün Suriye’yi kapsayacak şekilde bir anayasa taslağı hazırladı. En kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacak” diye konuştu.

Demokratik özerklik sisteminin Suriye için önemli olduğunu vurgulayan Dibo, birçok sorunun çözümü noktasında merkeziyetçilik yerine özerkliğin tercih edilmesinin uygun olacağını ifade etti.

Bu arada, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yönetim Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed ve Suriye’nin Geleceği Partisi Başkanı İbrahim Kaftan ile birlikte 3 Batı Kürdistan (Rojava) yöneticisinin de yer aldığı heyet Şam’a gitti.

Russia Today’e bir demeç veren İlham Ehmed, amaçlarının Suriye rejimi ile siyasi ve askeri müzakereler yapmak olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz 1 aylık süre içerisinde DSM, TEV-DEM ve PYD yöneticileri çeşitli vesilelerle yaptıkları açıklamalarda, Şam yönetimi ile herhangi bir şart öne sürmeksizin diyaloga hazır olduklarını duyurmuşlardı.

Suriye rejimi ile Rojava yönetimi arasında Şam ile Kamışlo’da birtakım görüşmeler gerçekleştiği ve Suriye askerlerinin Batı Kürdistan’ın bazı bölgelerine dönüşü konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edilmişti.

Sözkonusu haberler Esad yönetimine yakın medya organlarında yer almış, ancak Batı Kürdistanlı yetkililer tarafından yalanlanmıştı.