K24 ÖZEL - Kurbanlıklar kaç para?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kürt illerindeki hayvan pazarlarında yoğunluk yaşanmaya başlandı.

Orhan KAYA

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kürt illerindeki hayvan pazarlarında yoğunluk yaşanmaya başlandı.

Hayvancılığın yüksek oranda yapıldığı Erzurum, Kars, Van, Diyarbakır, Urfa, Mardin gibi Kürt illerinde besiciler hayvanlarını pazara getiriyor.

Uzun ve zahmetli bir sürecin ardından hayvanlarını kesime yetiştiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla sabahın ilk saatlerinden itibaren canlı hayvan pazarının yolunu tutuyor.

Bayram öncesi kurban almak için isteyenler ise ön araştırma için hayvan pazarlarına geliyor. Burada kurban fiyatları ile ilgili bilgi edinmek için gelenler uygun buldukları kurbanları erkenden alıyor.

Pazarlarda kurbanlık fiyatları geçen yıla oranla yüksek. Fiyat farkı çok fazla olmasa da bir artış olduğu görülüyor.

Küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 900 liradan başlayıp, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 4 bin liradan başlayıp, 15 bin liraya kadar çıkıyor.

Bölgede en büyük hayvan pazarının bulunduğu Urfa’da besiciler fiyatların çok değişmediğini savunurken, alıcılar ise fiyatların yüksek olduğunu düşünüyor.

K24 konuşan İbrahim Demirel, “Ben geçen yıl da kurban aldım. Ancak fiyatlar yükselmiş. Geçen yıl da yine bu dönemlerde bir küçükbaş almıştım. Fiyatı bin 200 liraydı. Bu yıl aynı ağırlıkta ve aynı yaşta bir küçükbaş (koyun) bin 300 ila bin 500 arası değişiyor” dedi.

Besici Ahmet Yılmaz ise kurbanlıkların fiyatlarının geçen yıla oranla normal olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Kurbanlıklar alıcılar tarafından pahalı bulunabilir. Ama geçen yılla arasında çok ciddi bir fark yok. Biz bu hayvanlara en az 6 ay bakıyoruz. O yüzden bu fiyatlar bizi kurtarmıyor ama yapacak birşey yok. Halkımız pahalı bulabilir, ama biz de çok masraf ediyoruz” şeklinde konuştu.

K24 konuşan Urfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi ise kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla düştüğünü savundu.

Çiftçi, “Bu yıl büyük bir talep bekliyoruz. Besicilerimiz uzun süre ve büyük emeklerle hayvanlarını yetiştiriyor, emeklerinin karşılığını almak için bugünleri bekliyor. Umarım bu yıl üreticilerin yüzünün güldüğü bir sezon olur” dedi.

Kurbanlık fiyatlarının bayramda da aynı seviyede olacağını tahmin ettiklerini belirten Çiftçi, “Pazarda büyükbaşlar 4 bin liradan başlıyor 11 bin liraya kadar satılıyor. Koç fiyatları bin 300 lira, koyun fiyatları ise bin lira civarında seyrediyor" diye konuştu.