Bir bakışta kişilik tahlili

Yapay zekanın son marifeti

HABER MERKEZİ

Bilim insanlarının şimdilerde geliştirdiği bir yapay zeka, göz hareketlerinizden kişilik tipinizi ortaya koyacak.

Eğitimden sağlığa, teknolojiden bilime her alanda karşımıza çıkan yapay zekalar, dur durak bilmeden geliştiriliyor.

Yapılan her güncelleme ile daha da iyi konuma gelen bu teknoloji, şimdilerde önemli bir görevi üstlenecek. Bu noktada göz hareketlerine bakarak kişilik tipinizi ortaya çıkarabilen yapay zeka tabanlı sistem, kısa sürede hayatımızın içine girecek.

Sistem, özet olarak kişilik ve göz hareketleri arasındaki bağlantıyı göstermek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanıyor. Bu test sonrası elde edilen bulgular, insanların göz hareketlerinin kişiliğinizi ortaya koyacağı düşünülüyor.

Nörotisizm, dışadönüklük, anlaşmazlık, sosyallik, bilinçli veya meraklı olma gibi özellikleri ortaya koyacak olan sistem, çeşitli hastane ve ceza evlerinde de etkin olarak kullanılabilir.

Bunlara ek olarak, geleceğimizde robotların hayatımıza gireceğini düşünürsek, bu yapay zeka bizlerin robotlarla daha iyi iletişim kurmasını da sağlayabilir.

Güney Avustralya Üniversitesi tarafından, Stuttgart Üniversitesi, Flinders Üniversitesi ve Almanya'daki Max Planck Enformatik Enstitüsü ile ortak olarak geliştirilen teknoloji, günlük yaşamın yanısıra önemli görevlerde de karşımıza çıkacak. (Kaynak: Webtekno)