DSM: Şam’la hizmetler görüşüldü

Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye’de devam eden sorunların bitirilmesi için Şam yönetimiyle müzakereler gerçekleştirildiğini bildirdi.

K24 - KAMIŞLO

Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye’de devam eden sorunların bitirilmesi için Şam yönetimiyle müzakereler gerçekleştirildiğini bildirdi.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı Emina Umer, DSM’ye bağlı komitelerin, Suriye rejimi ile müzakereler gerçekleştirdiğini söyledi.

K24’e konuşan Umer, rejimle yapılan görüşmelerin “sadece hizmetler için yapıldığını” ifade ederek, Batı Kürdistan’ın (Rojava) bazı il ve ilçelerinin rejime teslim edildiği yönündeki söylentileri ret ederek doğru olmadığını dile getirdi.

Emina Umer, temel hizmetlerin dışında yüksek düzeyde rejimle herhangi bir görüşme ya da anlaşmanın sağlanmadığını söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda, Suriye rejimine yakın bazı medya organları Rojava yönetimi ile rejim arasından bir dizi görüşme gerçekleştiği ve görüşmenin sonunda Rojava’da başta Kamışlo olmak üzere bazı bölgelerine rejim askerlerine teslim edileceği ifade edilmişti.

Rojava yönetiminden başka TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim olmak üzere bazı yetkililer tarafından yalanlanmıştı.

Öte yandan geçen hafta Rojava özerk yönetime bağlı asayiş güçlerinin isim, slogan ve logoları değiştirildi ve "İç Güvenlik Güçleri" ismini aldı.

TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil ise, bu adımı “DSG’nin, Rakka dahil DAİŞ’ten aldığı Arap kentlerini gözeterek” attığını söyleyerek, “Bu şekilde polis herkesin polisi olacak” dedi. Haberde, Kamışlo’daki Abdullah Öcalan posterlerinin de geçen ay kaldırıldığı belirtildi.