K24 ÖZEL - Ankara’da yarın saat 17.30’da…

Olağanüstü kurultay talebiyle başlayan imza toplama süreci yarın saat 17.30'da tamamlanıyor.

K24 - ANKARA

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 16 Temmuz’da olağanüstü kurultay talebiyle başlayan imza toplama süreci yarın saat 17.30'da tamamlanıyor.

CHP, kurultay delegelerinin 16 Temmuz Pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza sürecinde sona gelindi. Parti tüzüğüne göre, olağanüstü kurultay talebiyle başlanan imza süreci 30 Temmuz Pazartesi günü saat 17.30'da sona eriyor.

CHP Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün, dün, olağanüstü kurultayı toplayacak salt çoğunluğa ulaştıklarını belirterek, "559 delege imzası elimizde, 69'u da postada. Toplam 628 imza topladık" demişti. 

"Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegeler, 625 olan salt çoğunluktaki imzaya ulaştıklarını açıklasalar da genel merkez yöneticileri sayının çok daha aşağılarda olduğunu savunuyor.

Genel merkeze göre bu sayı 530'lar civarında ve 30-40 kadar daha delege imzasını geri çekecek. 

Partide yeterli imzanın toplanıp toplanmaması konuşulurken, bazı kesimler tarafından sürecin mahkemeye taşınma ihtimali de gözardı edilmiyor. 

Bu süreçte parti kulislerinde yaşanan bir diğer tartışma ise delegelere baskı yapıldığı yönünde. Hem olağanüstü kurultay isteyenlerin, hem de genel merkezin, delegeleri "sıkı markaja" aldığı da parti kulislerine yansırken, kurultay için yeterli imzaya ulaşılıp ulaşılmamasında, yaklaşan yerel seçimlerin de önemli rol oynadığı değerlendiriliyor. 

KÖKLÜ DEĞİŞİM OLACAK MI?

Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Doç. Dr. Dinçer Demirkent, CHP örgütlenmelerinde köklü bir değişim olmadığını vurguladı.

K24’e konuşan Demirkent, CHP’de kurultayın gerçekleşip gerçekleşmemesinin önemli olmadığını belirterek, “Tüm il ilçe teşkilatlanmalarının yeniden dizayn edilmesi gerekir” dedi.

CHP’de liderlik meselesinin olduğunu ancak olağanüstü kurultaya gidilmeyeceğini söyleyen Demirken, kurultayın gerçekleşmesi halinde de liderin değişmeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

KAMPANYADAKİ SÖZLER

CHP için kullanılan “sosyal demokrat” ifadesini eleştiren siyasi analist Celal İnal, “CHP mevcut koşullar altında dünyanın herhangi bir yerinde sosyal demokrat partiye uzaktan bakıldığında benziyor ama gerçekte sosyal demokrat yapısıyla uzaktan yakından alakası yok” dedi.

K24’e konuşan İnal, CHP içinde köklü değişime dair ciddi kuşkularının olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin temel meselelerine dair hiç kimsenin hiçbir şey demediği bir iktidar mücadelesi var CHP içinde. Kılıçdaroğlu’nun gidip, yerine İnce’nin gelmesi durumunda partide bir değişikliğin ipuçlarını görebilmiş değiliz. İnce’nin sadece cumhurbaşkanlığı sürecinde yürüttüğü kampanyalarda söylediği bazı sözler var.”

İnce’nin söylemlerinde Kürt sorununun öne çıktığını belirten İnal, “Bu söylem, Kürt meselesini de aşan bir söylem; çünkü bu ülkede ana dilinde eğitim almak isteyen sadece Kürtler değil. İnce’nin ve ekibinin bu söylemleri yerine getireceğini hiç zannetmiyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun er ya da geç gideceğini düşündüğünü söyleyen İnal, şimdi olmasa bile başka bir zaman kurultayın gerçekleşeceğini dile getirdi. Yaşanan tartışmaları da değerlendiren İnan, şöyle konuştu:

“İnce, CHP’deki küskün vekillerin büyük bir çoğunluğunu arkasına aldı ve üstelik son kurultayda İnce’nin aldığı oy, kurultay için ihtiyaç duyulan rakamın çok üstündeydi. Genel Merkez’in tüm müdahaleleri ve 70 delegenin oyunu çekmesi delegenin iradesine müdahaledir, etik değildir.”

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ

24 Haziran’da yapılan seçimlerde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 15 milyon 336 bin 861 oy alarak, yüzde 30.6’ya çıkmıştı.

CHP ise yüzde 22,60 oy oranıyla 146 milletvekili çıkartmıştı.

Oy oranının CHP’nin aldığı oy oranından daha yüksek olduğunu belirten İnce, kurultay için imza kampanyası başlatmıştı.