DSM’den çağrı: Siz de katılın

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) farklı siyasi kesimlerin Suriye rejimi ile yürütülen görüşmelere katılması için çağrıda bulundu.

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) farklı siyasi kesimlerin Suriye rejimi ile yürütülen görüşmelere katılması için çağrıda bulundu.

Şam’da rejimle görüşen heyete öncülük eden DSM Eşbaşkanı Riyad Derar ile DSM eski Eşbaşkanı İlham Ehmed tarafından müzakerelerde varılan sonuca dair açıklama yapıldı.

Altyapı hizmetleri ve sanat faaliyetleri konusunda Şam ile anlaşmaya varıldığını açıklayan DSM Eşbaşkanı Derar, “Bu iyi bir başlangıç ve tüm Suriye için siyasi bir anlaşma sağlanana kadar her iki taraf için de iyi niyet göstergesi” dedi.

DSM’li yetkililer, Suriye’nin merkeziyetçi yapıdan kurtulup demokratikleşmesi için tüm tarafların rejimle yürütülen görüşmelere katılması gerektiğini belirtti.

MÜSLİM: TEMAS RESMİ

Öte yandan, PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, görüşmelerin Şam rejiminin değil, kendi istekleriyle gerçekleştiğini belirterek, “Bu, bizim için oldukça önemli bir görüşmeydi” dedi.

TEV-DEM Diplomasi Komitesi üyesi Salih Müslim, DSG’nin siyasi kanadı DSM’nin Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda yaptığı anlaşmayı anlattı.

K24’e konuşan Müslim, anlaşmayı olumlu değerlendirdiğini söyleyerek, bunun Şam’la resmi bir temas olduğunu söyledi.

Bugüne dek yürüttükleri görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve Şam rejiminin karşılıklı görüşme konusunda ciddi olmadığını belirten Müslim, “Ancak şu an sürdürülen görüşmeler bir ilk” ifadelerini kullandı.

Müslim, DSM’nin Şam rejimiyle yürüttüğü görüşmelerin “üst düzey” olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Şam rejimiyle yapılan görüşmeler öncesi uluslararası tarafların da bilgilendirildiğini ifade eden Müslim, “Bu taraflar, üçüncü göz olmaları açısından önem taşıyor” dedi.

Görüşmelerin sonucuyla ilgili de konuşan Salih Müslim, “DSM, bazı komitelerin oluşturulacağını bildirdi, ancak bunun nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi yok. Ekonomi ve güvenlik konusunda bazı çalışmalar sürdürülecek. Bu konuların toplantılarda ele alınması gerekir” dedi.

Görüşmelerin Şam rejiminin isteğiyle olmadığını ve bu konuda ısrar ettiklerini vurgulayan Müslim, “Bu görüşmeler bizim irademizle gerçekleşti. Bu bizim için bir ilkti ve oldukça önemliydi. Suriye’nin geleceği için de önemli bir durum” diye konuştu.

DSG: ŞAM’LA ANLAŞTIK

DSM, önceki gün Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Cuma günü Şam'a giderek Suriye yönetimiyle görüşmelere başlayan DSM yetkilileri, yapılan toplantıda müzakerelerin geliştirilmesi ve Suriye'de savaşın sona ermesi için komiteler kurulması kararı alındığını belirtti.

DSM'den yapılan açıklamada, bu komitelerin tüm alanlarda oluşturulacağı belirtilerek, “Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır” denildi.

Geçtiğimiz 1 aylık süre içerisinde DSM, TEV-DEM ve PYD yöneticileri çeşitli vesilelerle yaptıkları açıklamalarda, Şam yönetimi ile herhangi bir şart öne sürmeksizin diyaloga hazır olduklarını duyurmuşlardı.

Öte yandan, Suriye rejimi ile Rojava yönetimi arasında Şam ile Kamışlo’da birtakım görüşmeler gerçekleştiği ve Suriye askerlerinin Batı Kürdistan’ın bazı bölgelerine dönüşü konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edilmişti.

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

Esad, "Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak kurtaracağız" demişti.