K24 ÖZEL - Kürt ‘deniz’leri…

http://www.kurdistan24.net/tr/

Cesim İlhan

Mezopotamya olarak da bilinen Kürt coğrafyası, tarihi eserlerin ve büyük göllerin bulunduğu kentlerde özellikle yaz aylarında konaklanan turist sayısında son 2 yılda büyük artış görülüyor.

Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettikleri Kürt illeri Diyarbakır, Mardin, Antep, Ağrı, Adıyaman, Batman, Kilis, Bitlis, Siirt, Van, Elazığ, Dersim, Urfa ve Şırnak.

Yaz aylarında birçok kentte bulunan göllerde plajlar açılıyor ve turizm sektörü için elverişli hale geliyor. 

K24’ün bölgedeki turizm acentalarından edindiği bilgiye göre, yaz aylarında bölgeye gelen turist sayısının daha da arttığı kaydedildi.

Verilere göre, yaz aylarında bölgedeki il ve ilçeler arasında daha çok Hazar ve Van gölleri tercih edilirken, yerli ve yabancı turistler daha çok tarihi mekânlarıyla bilinen Mardin, Urfa ve Diyarbakır’ı geziyor.    

HAZAR VE VAN GÖLLERİ

Elazığ'daki Hazar Gölü bölge halkının gözde tatil yeri olarak biliniyor. Maddi durumu Akdeniz ve Ege denizlerine elverişli olmayan bölge insanı için Hazar Gölü bir nimet olarak değerlendiriliyor. 

Çevresinde çok sayıda yazlık ve tatil sitesi bulunan göl, yaz ayları boyunca sıcaklardan bunalan bölge insanından yoğun ilgi görüyor.

Özellikle hafta sonları çevre illerden gelen tatilcilerle adeta dolup taşıyor.

Hazar Gölü, günün her saatinde değişik görünüm kazanarak mavinin ve yeşilin her tonuna bürünen 22 kilometre uzunluk ve 5-6 kilometre genişliğe sahip.

 

Hazar Gölü/Elazığ
Hazar Gölü/Elazığ

Van Gölü ise, bölge halkı için önemli bir tatil merkezi halini almış durumda. Su kayağı sporunun yanısıra temiz kumsalları ve yeşil doğasıyla Van Gölü sahilinde bulunan Adilcevaz, özellikle Ağrı, Muş, Siirt, Batman ve Diyarbakır başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde sıcaklıklardan bunalanların akınına uğruyor.

Bölgedeki verilere göre hafta sonu ilçedeki sahillerde yer bulmak neredeyse olanaksız.

Van Gölü'nün serin ve sodalı suyuna girerek şifa arayanlar ise, suya girip çıktıktan sonra üzerlerini kumla örterek romatizma hastalıklarına çare aradıklarını belirtiyor.

Ayrıca Van gölünü yabancı turistlerden en çok İranlıların tercih ettiği ifade ediliyor.

Van Gölü
Van Gölü

TATVAN SAHİLİ

Van Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Bitlis’e bağlı bir ilçeden öte, bölgedeki çoğu şehirden daha modern görünüm veren bir yer Tatvan.

Tatil için daha çok Bitlis, Batman ve Tatvanlılar burayı tercih ediyor. 

Tatvan
Tatvan

NEMRUT GÖLÜ

Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı'nın 2.935 metrelik zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Tatvan İlçe sınırları içerisinde. Zirvede ikisi devamlı, üçü mevsimlik olmak üzere beş göl var. Gölün 150 metre kadar doğusunda çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunuyor. Kışları kısmen ama yaz ayları turizm açısından önemli bir mekân olarak biliniyor.

Nemrut Krater Gölü/Bitlis
Nemrut Krater Gölü/Bitlis

MUNZUR GÖZELERİ

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri, son zamanların merak edilen ve adından bahsettiren yerlerinden biri oldu. Sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de ziyaret ettiği Munzur Gözeleri, görüntüsüyle görenleri büyülüyor.

Bölgenin en değerli öğesi Munzur Vadisi. Buraya gelen rafting yapmadan, Kutudere mesire yerinde kavurma yemeden, Pülümür Suyu’nda serinlemeden, dağ sarımsağı toplamadan, Ovacık ilçesini gezmeden evine dönemiyor.

Yine Muş ve Kars ovalarının ilkbaharda yaylalara açıklaması birlikte bölge halkı için önemli bir gezi merkezi olarak biliniyor. 

Munzur Gözeleri / Dersim
Munzur Gözeleri / Dersim

BEYAZSU VE ANGEBİRİ

Mardin’in Nusaybin ile Midyat ilçeleri karayolları üzerinde bulunan Beyazsu mezrasında turizm sezonu her yıl Nisan aylarında başlıyor. Daha çok bölgenin il ve ilçelerinde gelen vatandaşlar Beyazsu piknik alanında serinleme imkânı buluyor.

Batman'nın Kozluk ilçesinde de Angebire mesire alanı hafta sonları bölge insanlarının serinleme ve dinlenme yeri olarak biliniyor. Hafta sonları günde 5 bin kişinin gittiği kaydedildi.

Yine Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Ilısu köyü yakınlarındaki tarihi Belkıs Ana şifalı su bulunuyor. Buraya da her mevsimde hem bölgeden hem de Türkiye’nin değişik bölgelerinde insanlar şifa bulmak için dua niyetine gidiyor. 

Beyazsu/Mardin
Beyazsu/Mardin

Mardin kenti, bölgede kültürüyle en çok ziyaretçi çeken şehirlerden. Ayrıca Fırat ve Dicle nehirleri arasında bulunan Mezopotamya Uygarlığı'ndan kalan tarihi eserler, bölgede ilgi çeken bir başka turistik noktalardır.

Buna göre en çok ilgi çeken ve turistlerin görmek istediği yerler şöyle;

Cilalı Taş Devri yerleşim merkezlerinden Çayönü (Diyarbakır) , Malabadi Köprüsü, Yedi Kardeş Burcu, Asur Mezarları, Adıyaman Cendere Köprüsü, Mardin evleri, Balıklı göl, Nemrut Dağı, İshak Paşa Sarayı, Ani Harabeleri, Ağrı Dağı, Mardin’deki harabeler, müzeler, hamamlar. Batman Hasankeyf, Yakutiye Medresesi.

Merkezi Mardin’de bulunan Midyat Tur her yıl 5-6 arasında gezi turları düzenliyor.

Mardin
Mardin

K24’e konuşan Midyat Tur koordinatörü Hüseyin Beşik, bölge dışında gezi turuna katılan insanların daha çok Mardin, Urfa ( Halfeti, Balıklı Göl)  ve Diyarbakır’ı tercih ettiğini söyledi.

Beşir, bölge insanlarının ise daha çok Dersim’e gitmek istediklerini belirterek, son iki yılda özellikle Mardin’e taleplerin daha da arttığını ifade etti.