Suriye Türkmen Meclisi Başkanı: YPG çekilmedi

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, YPG'nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçlerinin hala Fırat'ın batısına çekilmediğini söyledi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, YPG'nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçlerinin hala Fırat'ın batısına çekilmediğini söyledi.

Bozoğlan, Meclis üyeleri ile birlikte Cerablus'un karşısında bulunan Gaziantep'in Karkamış ilçesinde basın mensuplarına "Fırat Kalkanı" operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamaların aksine YPG'nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçlerinin hala Fırat'ın batısına geçmediğini ileri süren Bozoğlan, şöyle konuştu: "El Bab da dahil olmak üzere bütün bölge DAİŞ'ten temizlenene kadar devam etmelidir. PYD'nin de Fırat'ın Batısından tamamen çekilmesi gerekir ve çekilecekler; çekilmeyen bedelini öder. Şu anda bir güvenli alan oluşturmak konusunda ilk adın için kaçınılmazdır. Ondan sonra da uluslararası boyutta yapılacak müzakerelerden sonra Suriye'deki durum tayin edilecektir Bölge tamamen temizlendikten sonra oranın yerli halkı tekrar evlerine döneceklerdir."

Suriye’de iç çatışmaların 6 yıldan bu yana devam ettiğine dikkat çeken Bozoğlan, "Türkiye, Iran, Rusya bir birliktelik oluşturmak üzere yeni bir blok oluşturmaya başlamışlardır. Bu da ABD'nin Suriye'yi bölme planından geri adım attığını net olarak görmekteyiz. İnanıyoruz Suriye'de barış gerçekleşecektir” dedi.

Bozoğlan, "Türkiye ve koalisyon güçlerine teşekkür ediyoruz. Sınırın derinliklerine kadar bir güvenli alan oluşturmak üzere bu harekat başlamıştır. Buradaki harekat Suriye barışının ilk adımı olarak görmekteyiz. Türkiye için sınır güvenliğini sağlaması bakımından da önemli bir operasyondur. DAİŞ militanları hiçbir direnç göstermeden çekip gittiler. Halep'in kuzeyinde de bu direnci gösteremeyeceklerdir. Bütün amacımız demokratik bir Suriye oluşturmaya çalışmanın yanısıra Türkmeniyle, Kürdüyle, Arabıyla diğer bütün etnik yapılarıyla birlikte kardeşçe yaşamalarını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

K24 / KARKAMIŞ – Hasan KAKO