YPG: Operasyonda yokuz

K24 televizyonunda yayınlanan “Basi Roj” programına bağlanan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud

K24 - ERBİL

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mahmud, Suriye’nin idlib kentine düzenlenecek operasyonda yer almayacaklarını söyledi.

K24 televizyonunda yayınlanan “Basi Roj” programına bağlanan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “İdlib operasyonu; Türkiye, İran ve Rusya arasında yapılan Soçi ve Astana’daki pazarlıkların devamıdır. Rusya ve Türkiye Suriye’de siyasi çözüm ve istikrarın sağlanmasını istemiyor” dedi.

YPG’nin İdlib operasyonunda rejim güçlerine destek vereceği iddiaları hakkında Mahmud, “Bu tür haberlerin doğruluğu yoktur. Türkiye’ye yakın bazı basın kuruluşları bu haberleri servis etti. İdlib operasyonu; Rusya ile Türkiye arasındaki bir tiyatrodur, onların çıkarınadır, Suriye halkının değil” ifadelerini kullandı.

Nuri Mahmud, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afrin savaşından beri Suriye’de gördüğümüz şey, Rusya’nın savaştığıdır, Suriye ordusunun değil. Suriye rejiminin Afrin’e gelerek Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumasını istedik ancak onlar o irade ve kararlılığa sahip değildi. Şimdi de İdlib’de Suriye başaramaz. Savaş olacaksa Rusya savaşacaktır.”

İDLİB OPERASYONUNA DOĞRU

Suriye rejimi, silahlı muhalif grupların kalesi konumundaki İdlib’e operasyon için gün sayıyor.

9 Ağustos'ta Suriye ordusunun İdlib kırsalına havadan bıraktığı bildiride, “Suriye Arap Ordusu ile işbirliği sizi militan ve teröristlerin hakimiyetinden kurtaracak, sizin ve ailenizin hayatını koruyacak. Suriye'de diğerlerinin yaptığı gibi siz de yerel uzlaşıya katılın” ifadeleri kullanıldı.

Lazkiye'nin kuzeydoğusu ile Hama'nın kuzeybatısından İdlib'e yönelik askeri kıskaç başlatıldı.

İdlib'in merkezine yönelik öngörülen operasyon için Rusya, İran ve Türkiye arasında şekillenecek ortak karar bekleniyor.

İdlib, Suriye'deki cephelere kıyasla savaşçı yoğunluğunun en fazla olduğu yer. 2014-2017 arası DAİŞ’in merkez üssü haline gelmiş Rakka bir yana tamamen muhaliflerin eline geçen yegâne kent olması, militan transferi ve lojistik geçiş açısından uygun bir coğrafyada bulunması İdlib'i daha en başlarda çekim merkezi yaptı.

4 ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİNDEN BİRİ

İdlib; Türkiye, Rusya ve İran'ın garantörlüğünde yürütülen Astana görüşmelerinde varılan mutabakat çerçevesinde Suriye'de kurulan dört çatışmasızlık bölgesinden biri olma özelliğini taşıyor.

İdlib, Suriye ordusunun kontrolüne alamadığı tek çatışmasızlık bölgesi konumunda.

2017'de çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib'de Türkiye'nin 12 gözlem noktası bulunuyor. Birleşmiş Milletler, İdlib'e yönelik olası bir operasyonun bölgede yaşayan yaklaşık 2.5 milyon kişiyi Türkiye sınırına göçe sürükleyebileceğin uyarısı yapmıştı.

MOSKOVA’DAN VERİLEN MESAJLAR

Dün Rus mevkidaşı Lavrov'la görüşen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İdlib'e olası bir operasyon konusunda uyardı.

Çavuşoğlu, “Askeri çözüm sadece İdlib bölgesi için değil, Suriye'nin geleceği bakımından da bir felaket olur” dedi.

İdlib'de 3 milyondan fazla sivilin yaşadığını belirten Çavuşoğlu, “Burada askeri bir çözüm bir felaket olur. Sadece İdlib bölgesi için değil, Suriye'nin geleceği bakımından da bir felaket olur” değerlendirmesinde bulundu.

İdlib'de sadece sivillerin değil, silahlı muhaliflerin de bulunduğunu vurgulayan Lavrov ise muhaliflerle terörist yapıları birbirinden ayırmak gerektiğini söyledi.

Lavrov, "İdlib'de çatışmasızlık bölgesi ilan edildiğinde, kimse teröristlerin sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasını önermedi" dedi. İdlib'deki grupların bölgede sadece saklanmadığını dile getiren Lavrov, Suriye ordusu unsurlarına sıkça saldırı yaptıklarını söyledi.